Kraków: wymiana Krzyża Narodowej Pamięci
Krzyż, nazywany powszechnie Katyńskim, upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej. Gromadzą się pod nim uczestnicy odbywających się w Krakowie manifestacji patriotycznych.
Na belce poprzecznej krzyż ma złocony napis „Katyń” oraz daty 1940 i 1990. U jego podnóża znajduje się granitowa tablica, na której wymieniono miejsca związane z najnowszą historią Polski m.in. Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk, Workutę, ale też Gdańsk, Gdynię, Szczecin i kopalnię Wujek.
Nowy krzyż jest repliką tego, który w 1990 r. został postawiony na placu dzięki staraniom małopolskiej Solidarność, Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego i Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej.
„Stary, dębowy krzyż był poddany działaniu czynników atmosferycznych – deszczu i mrozu i to spowodowało jego murszenie. Był już w bardzo złym stanie, zaczął się lekko przechylać. Po oględzinach zdecydowaliśmy, że trzeba go wymienić” - powiedział we wtorek PAP Józef Skotnicki, członek-założyciel Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej. „Nowy jest zrobiony z drewna modrzewiowego, smolistego i bardziej trwałego. Mamy gwarancję, że wytrzyma ok. 40-45 lat” – dodał Skotnicki.
Replika krzyża został wykonana w Pracowni Rzeźby Sakralnej Jerzego i Krzysztofa Madoniów w Suchej Beskidzkiej. Ma 5,5 m wysokości i ramiona o rozpiętości 2,5 metra. „Jesteśmy dumni, bo kontynuujemy dzieło naszego ojca Stanisława, który wykonał stary krzyż” – mówił PAP Krzysztof Madoń.
W czwartek nowy krzyż poświęci metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Jak podkreślił przewodniczący Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej Zbigniew Siekański, najważniejsze jest kultywowanie pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej. „Zdajemy sobie sprawę, że wielu naszych członków było na cmentarzach w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni, ale nie wszyscy mogą tam pojechać. To miejsce w Krakowie jest już owiane legendą, ono jest symbolem pamięć o Katyniu” – powiedział Siekański.
Stary krzyż zostanie przewieziony na teren parafii w podkrakowskiej Morawicy, gdzie istnieje ścieżka dydaktyczna „Historia narodu polskiego”. Decyzja o miejscu przenosin została podjęta w porozumieniu z kapelanem Solidarności, proboszczem parafii w Morawicy ks. Władysławem Palmowskim.
Porozumienie w sprawie wymiany krzyża podpisali 25 października 2012 r. prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Przewodniczący Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie Zbigniew Siekański oraz Przewodniczący NSZZ „Solidarność" Regionu Małopolski Wojciech Grzeszek. (PAP)
wos/ ls/ jbr/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17