Kraków: w piątek i sobotę obchody Dnia Pamięci Ofiar Gestapo

Organizowany już po raz szósty Dzień Pamięci Ofiar Gestapo ma przypominać o historii domu przy ul. Pomorskiej 2 w Krakowie, gdzie od początku niemieckiej okupacji do stycznia 1945 r. mieściła się siedziba Gestapo i areszt.



"Podczas tegorocznych obchodów przypominamy o wojennych losach dzieci i ludzi młodych. Oni też byli ofiarami terroru, a często się o tym zapomina" - mówił PAP Grzegorz Jeżowski z oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy ul. Pomorskiej.



Patronem Dnia Pamięci Ofiar Gestapo jest Zdzisław Korczyński (1927-1989). W czerwcu 1942 r., w wieku 15 lat, został zatrzymany przez Gestapo w ulicznej łapance pod kinem Wanda w Krakowie i przewieziony do więzienia na ul. Montelupich. Potem w grupie 20 więźniów został wysłany do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie oznaczono go jako więźnia politycznego. W 1944 r. Korczyński trafił do podobozu KL Flossenburg w Litomierzycach. Tam doczekał wyzwolenia przez Armię Czerwoną. Po wojnie mieszkał w Krakowie.



Dwudniowe obchody Dnia Pamięci Ofiar Gestapo rozpoczną się w piątek od mszy św. w kościele św. Szczepana, po której przy ul. Pomorskiej odbędzie się uroczysty apel ku czci ofiar gestapo i złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej. Po apelu rozpocznie się gra terenowa „Dziś – jutro – pojutrze” poświęcona krakowskim Szarym Szeregom przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie. Gra jest adresowana zarówno do szkół, jak i uczestników indywidualnych. Sześcioosobowe zespoły wcielą się w rolę harcerzy zaangażowanych w działalność podziemną.



„Uczniom, którzy będą uczestniczyć w grze terenowej, chcemy uświadomić, że ich rówieśnicy dokonywali ważnych wyborów, angażowali się w działalność przeciwko okupantowi i często płacili za to wysoką cenę. Walczyli także po wojnie z systemem komunistycznym. Poprzez losy konkretnych osób chcemy przybliżyć historię współczesnemu pokoleniu” - mówił Jeżowski.



W piątek po południu będzie można zwiedzać schron przeciwlotniczy przy pl. Inwalidów udostępniony przez Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Rawelin" i obejrzeć wystawę plenerową „Czemu ich to spotkało?”.



„Wieczorem odbędzie się mapping fasady Domu Śląskiego czyli widowisko światło - dźwięk. Wykorzystaliśmy archiwalne materiały z naszych zbiorów. Przetworzone przez grafików i wyreżyserowane tworzą wizualno - emocjonalną opowieść o historii tego miejsca. Specjalnie do tego mappingu została skomponowana nowa ścieżka dźwiękowa” - powiedziała PAP Marta Śmietana z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.



Obchodom towarzyszy w piątek sesja „Lekcje o totalitaryzmie. Jak i po co?”, która będzie prezentacją oferty edukacyjnej przygotowanej dla młodzieży szkolnej przez muzea i instytucje przedstawiające historię II wojny światowej. W sobotę zaplanowana jest sesja „Czemu ich to spotkało?”, podczas której będzie można usłyszeć m.in. o najmłodszych więźniach KL Auschwitz-Birkenau i o pomocy dzieciom w okupowanym Krakowie. Wojnę wspominać będą także świadkowie historii, którzy mieli wówczas po kilkanaście lat.



Tegoroczne obchody Dnia Pamięci Ofiar Gestapo odbywają się pod patronatem sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Kunerta i wojewody małopolskiego Jerzego Millera, przy wsparciu finansowym Rady Dzielnicy V Krowodrza.



W piątek i sobotę oddział muzeum przy ul. Pomorskiej będzie otwarty dłużej, do godz. 20.30. Oprowadzanie po wystawie stałej "Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956" będzie bezpłatne. Wystawa plenerowa „Czemu ich to spotkało?” będzie prezentowana przy pl. Inwalidów do 28 września.(PAP)



wos/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17