Kraków: targi Książki Historycznej od czwartku

Wśród wystawców będą wydawnictwa, oficyny naukowe, instytucje oferujące literaturę historyczną: książki, czasopisma, specjalistyczne publikacje, przedruki, a także układanki historyczne dla dzieci.



„Targi zostały przygotowane z myślą o historykach i pasjonatach historii. Są okazją, by uzupełnić biblioteczkę, zaopatrzyć się w brakujące pozycje i spotkać z autorami, których na co dzień nie mielibyśmy okazji poznać” – powiedziała PAP komisarz targów Paulina Pietrzykowska-Rak.



W czasie targów odbędą się również spotkania z twórcami literatury o tematyce historyczno-wojskowej: Wiktorem Cyganem, prof. Andrzejem Olejko i dr. Krzysztofem Mroczkowskim.



Będzie możliwość wymiany zdań z autorem książek poświęconych zagadnieniom II wojny światowej Bartoszem Rdułtowskim, który pisał m.in. o nazistowskiej Wunderwaffe (tajnej nazistowskiej broni) i projekcie Riese (projekt stworzenia kwatery Hitlera na zamku Książ oraz wydrążenia budynków w Górach Sowich).



Nadarzy się okazja do rozmowy z dokumentalistą i publicystą Robertem Lewandowskim, który zaprezentuje książki i biuletyny na temat życia i twórczości ilustratora Elwiro Michała Andriollego oraz nadświdrzańskiej architektury.



Na targach pojawi się krakowski działacz antykomunistyczny i nauczyciel historii prof. Marek Eminowicz.



Również dla dzieci organizator przewidział atrakcje.



Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach historycznych przygotowanych na podstawie książki "O Nowej Hucie twórczych zabaw kilka". Czytając historyjki zostaną zaproszone do ich uzupełnienia bądź dokończenia. Tłem opowieści będzie Nowa Huta - jej mieszkańcy, miejsca i historia.



Podczas gry przestrzennej "Dekada 79-89” młodzież wcieli się w rolę obywateli, którzy muszą utrzymać rodzinę w Polsce w latach 1979-1989. „Dzięki grze uczniowie mogą się zapoznać z realiami życia przed 1989 rokiem, a nauczyciele przeprowadzić niebanalną lekcję historii” – wyjaśniła PAP komisarz targów.



Na targach będzie okazja, żeby zobaczyć salwy z broni czarnoprochowej i pojedynek na szable. Pokazy te zademonstruje stowarzyszenie Podolski Regiment Odprzodowy, rekonstruujące historyczne formacje wojskowe. Przedstawiciele Podolskiego Regimentu Odprzodowego opowiedzą też o rekonstrukcji i formacjach wojskowych z XVII wieku.



Ponadto w Auditorium Maximum zostanie otwarta ekspozycja zdjęć prezentujących działalność Legionów Polskich w czasie I wojny światowej. Autorem fotografii jest krakowski oficer i dyplomata Jan Włodek.



„Na wystawie zobaczymy postaci znane z kart polskiej historii niepodległościowej. Zdjęcia wykonane zostały w dwóch cyklach. Pierwszy z nich prezentuje oddziały legionowe zimą 1915 roku w Sławkowie, drugi zaś defiladę wojskową w lipcu 1916 roku w Czeremosznie na Wołyniu. Fotografie przedstawiają m.in.: Władysława Sikorskiego, Stanisława Puchalskiego, Józefa Hallera i Kazimierza Sosnkowskiego, zanim zostali generałami” - powiadomił PAP rzecznik prasowy targów Paweł Cyz.Dodał, że Jan Włodek, jako jeden z pierwszych Polaków, zaczął stosować nowoczesne techniki fotografowania przełomu XIX i XX wieku.



Targi Książki Historycznej zostały zorganizowane z okazji II Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski. (PAP)



bko/ dym/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17