Kraków: rozpoczął się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

Wymarsz poprzedził apel, który rozpoczął się odegraniem przez orkiestrę hymnu narodowego i odczytaniem historycznego rozkazu Józefa Piłsudskiego z 1914 r.



„Jestem głęboko przekonany, że każdy z nas, czy cywil, strzelec, żołnierz, harcerz, służy każdego dnia, każdej chwili najjaśniejszej, wolnej Rzeczpospolitej” – mówił podczas apelu komendant marszu Jan Józef Kasprzyk.



„Marsz szlakiem Kadrówki to jedyne przedsięwzięcie w Polsce, które ma swój początek w II Rzeczypospolitej i mimo tej przerwy w czasach PRL, trwającej do 1981 r., w sposób nowoczesny kontynuowane jest do chwili obecnej” – powiedział PAP komendant marszu.



Podkreślił również, że wydarzenie jest żywą lekcją historii oraz przejawem patriotyzmu mającego formę wakacyjnej przygody z ojczyzną, a jej uczestnikami są młodzi - rówieśnicy żołnierzy Pierwszej Kadrowej z 1914 r.



Biorąca udział w apelu żona nieżyjącego prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego Karolina Kaczorowska złożyła życzenia piechurom. „Jesteście wzorem polskiej młodzieży” – powiedziała na apelu.



Przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) pułkownik Jarosław Dębski zapewnił przed wymarszem, że MON, tak jak w latach ubiegłych, będzie wspierało wysiłki piechurów. „Jesteśmy pełni podziwu dla sposobu, w jaki kontynuujecie tradycję” – wyraził uznanie pułkownik.



Komendant Kasprzyk podkreślił na apelu rolę Solidarności, która w 1981 r. wskrzesiła marsz.



Wielokrotny uczestnik marszu i przedstawiciel NSZZ Solidarność Jacek Smagowicz przypomniał młodzieży biorącej udział w marszu o odpowiedzialnej roli, która na niej spoczywa, i polega na walce o Polskę sprawiedliwą.



Po złożeniu przez delegacje kwiatów pod tablicą upamiętniającą wymarsz I Kompanii i błogosławieństwie kapelana marszu ojca prof. Eustachego Rakoczego, piechurzy wyruszyli ulicą Piłsudskiego, przez Rynek Główny w stronę Kleparza, skąd autokarem mieli się udać do Michałowic.



Następnie, pokonując polnymi i leśnymi drogami trasę przez Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny nad Nidą, Chęciny, będą brali udział w spotkaniach z uczestnikami walk o niepodległość, w zawodach z marszu na orientację, zawodach strzeleckich, konkursach edukacyjnych poświęconych marszałkowi Piłsudskiemu i czynowi legionowemu, zajęciach oświatowych.



Impreza zakończy się 12 sierpnia uroczystością w Kielcach pod Pomnikiem Czwórki Legionowej i Pałacem Biskupów.



Tegoroczny marsz upamiętnia m.in. 145. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 75. rocznicę usypania Kopca Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu.



W marszu bierze udział młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec", harcerze, uczniowie szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierze jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, a także kawalerzyści z organizacji kultywujących tradycje ułańskie II RP.



Najmłodszy uczestnik marszu ma 11 lat, a najstarszy – prawie 90. Średnia wieku piechurów to 18-20 lat.



Marsz, który przed 1989 r. miał charakter manifestacji patriotycznej, silnie zwalczanej przez władze komunistyczne, w wolnej Polsce powrócił do przedwojennych korzeni, jako impreza o charakterze edukacyjno-sportowej.



I Kompania zwana "Kadrówką" liczyła 160 żołnierzy. Na rozkaz Piłsudskiego wyruszyli oni z krakowskich Oleandrów na ziemie zaboru rosyjskiego o świcie 6 sierpnia 1914 r. W Michałowicach żołnierze obalili słupy graniczne państw zaborczych i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin dotarli 12 sierpnia do Kielc.



Zdaniem historyków, choć militarnie był to epizod, wydarzenie to miało ogromne znaczenie polityczne - było demonstracją woli walki o niepodległą Polskę.



Pierwsza Kadrowa była pierwszym od zakończenia Powstania Styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r.



Pierwszy marsz drużyn strzeleckich z Krakowa do Kielc zorganizowano, dla upamiętnienia tamtych wydarzeń, w 1924 r. i odbywał się on nieprzerwanie do 1939 r. W PRL przez dziesięciolecia marszów nie było. Tradycję wskrzeszono w 1981 r. W latach 80. marsz miał charakter manifestacji patriotycznej, potem powrócił do przedwojennej formuły zawodów sportowo-obronnych.



Organizatorem Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej jest Związek Piłsudczyków. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Karolina Kaczorowska; funkcję tę pełni po swoim mężu Ryszardzie Kaczorowskim, który aż do tragicznej śmierci w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem był Honorowym Protektorem Marszu. (PAP)



bko/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17