Kraków: obchody 30. rocznicy Tajnej Komisji Robotniczej Hutników

Organizatorzy spodziewają się prezydenta Bronisława Komorowskiego, który nadał kilkudziesięciu byłym działaczom ordery i odznaczenia.



Tajna Komisja Robotnicza Hutników NSZZ "Solidarność" powstała w Hucie im. Lenina w 1982 r. Opór przeciw wprowadzeniu stanu wojennego, działalność konspiracyjną połączono skutecznie z inicjatywami wspierającymi prześladowanych hutników i ich rodziny.



W ramach obchodów przewidziano m.in. mszę św. w kościele Arka Pana, odsłonięcie pamiątkowej tablicy na nowohuckim osiedlu Centrum B, złożenie kwiatów pod pomnikiem "Solidarności" na Placu Centralnym im. Ronalda Reagana, wręczenie odznaczeń i spotkanie z działaczami.



22 września wokół miejsca, gdzie kiedyś stał pomnik Lenina w Alei Róż, odsłonięta zostanie wystawa plenerowa "Nowa Huta Underground", przygotowana przez Muzeum PRL.



"30. rocznica powstania TKRH to znakomita okazja, by przypomnieć i spopularyzować fenomen nowohuckiej opozycji podziemnej od czasów powstania Solidarności do okresu przemian społeczno-politycznych końca lat 80" – powiedziała podczas konferencji prasowej w środę w krakowskim IPN Jadwiga Emilewicz z Muzeum PRL-u. Jak podkreśliła, wystawa oddaje hołd bohaterom drugiego i trzeciego planu, przypomina także, że "Solidarność miała swoje struktury nie tylko Gdańsku i na tym polegała siła tego fenomenu".



Koordynator obchodów Maciej Mach poinformował także o przygotowanym z okazji rocznicy konkursie dla młodzieży szkolnej "Dzieje Nowej Huty i Solidarności w latach 1980-1989". Konkurs przygotowano we współpracy z Małopolskim Kuratorium Oświaty, Instytutem Pamięci Narodowej w Krakowie, Regionem Małopolskim NSZZ "Solidarność" oraz Muzeum PRL-u.



Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski. Uczestnicy konkursu będą mogli przygotować prace pisemne lub audycje, filmy czy prezentacje multimedialne. Rozstrzygniecie nastąpi w grudniu.



"Trzeba obchodzić takie rocznice, ponieważ jest to nasza najnowsza historia, a w całym ruchu Solidarnościowym, także tym podziemnym, po ogłoszeniu stanu wojennego, należy upatrywać źródeł państwowości III Rzeczpospolitej" - powiedział PAP Marek Lasota z krakowskiego oddziału IPN. Jak dodał, krakowski IPN razem z innymi instytucjami realizuje także duży projekt badawczy, którego celem jest opracowanie pełnej historii Nowej Huty.



Informacje na temat obchodów można znaleźć na stronie internetowej www.tkrh.pl. (PAP)



hp/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17