Kraków: Marsz Pamięci w 69. rocznicę likwidacji getta
Marsz tradycyjnie wyruszył w południe spod "Apteki pod Orłem" na placu Bohaterów Getta, którą podczas okupacji prowadził Tadeusz Pankiewicz - jedyny Polak mieszkający w getcie od początku do końca jego istnienia i dostarczający Żydom żywność, leki oraz pomagający im w ucieczce poza mury.
Uczestnicy marszu pokonali czterokilometrową trasę z Placu Bohaterów Getta do byłego obozu w Płaszowie - tę samą, którą hitlerowcy prowadzili przed laty Żydów. Po drodze zatrzymali się przy zachowanym fragmencie murów getta przy ul. Lwowskiej, gdzie złożyli kwiaty. Kolejna uroczystość odbyła się na terenie byłego obozu w Płaszowie, pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu. Została tam odmówiona modlitwa kadysz za zmarłych.
"69 lat temu, w tak piękny dzień jak dziś, gnano z tego placu społeczność żydowską. Nie wydaje mi się, żeby kiedykolwiek można było zrozumieć definicję holocaustu i dlaczego on nastąpił" - powiedział do zgromadzonych na pl. Bohaterów Getta prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tadeusz Jakubowicz. Jakubowicz, który przed 69 laty przeszedł drogę do obozu w Płaszowie jako 5-letni chłopiec z matką, powiedział, ze został ograbiony z dzieciństwa, ponieważ "świat oglądał z nory wykopanej w lesie". Stwierdził także, że przemawia przez niego optymizm na widok osób, które każdego roku chcą uczestniczyć w Marszu Pamięci.
W marszu uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych władz, europosłanka Róża Thun i ambasador Izraela Zvi Rav-Ner. "Pamiętamy tych, którzy stąd maszerowali do śmierci w Płaszowie, tych którzy się starali ich ratować, jak pan Pankiewicz z apteki. Takich ludzi było dużo, ich chcemy dziś pamiętać, w ich honor będziemy razem maszerować" - mówił ambasador. Podkreślał, by pamiętać o wydarzeniach na pl. Bohaterów Getta, "ponieważ wiele osób twierdzi, że tego nie było", i nawoływał do walki przeciw niesprawiedliwości i antysemityzmowi.
Niemcy utworzyli krakowskie getto w 1941 roku. Mieszkało tam około 17 tys. osób. Podczas likwidacji getta w nocy z 13 na 14 marca 1943 roku na ulicach zginęło ok. tysiąca osób, a wszyscy mieszkańcy zdolni do pracy zostali przeniesieni do obozu zagłady w Płaszowie.
Obóz ten istniał w latach 1943-45, początkowo jako obóz pracy przymusowej, potem - jako obóz koncentracyjny. Był miejscem eksterminacji Żydów i Romów, okresowo przebywali tam także Polacy i przedstawiciele innych narodowości. Martyrologia więźniów Płaszowa była tematem filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera".
Organizatorem Marszu jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie. Patronat nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Krakowa, Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.
Na Placu Bohaterów Getta stoi 70 różnej wielkości krzeseł-rzeźb z metalu, upamiętniających ofiary holokaustu. Metalowe krzesła-pomniki nawiązują do porzuconych mebli, zalegających plac podczas likwidacji getta. Pisał o tym Tadeusz Pankiewicz w książce "Apteka w getcie krakowskim". W samej aptece znajduje się muzeum. Pieniądze na jego modernizację przekazali m.in. Roman Polański, który jako kilkuletni chłopiec zdołał uciec podczas likwidacji getta, oraz Steven Spielberg. (PAP)
hp/ woj/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17