Kraków: 500-lecie cechu zrzeszającego budowlańców

„Nie ma wątpliwości, że umiejętnościom rzemieślników i wierności tradycjom cechowym na przestrzeni wieków zawdzięczamy ład architektoniczny, indywidualność i harmonię mieszczańskiej zabudowy starego Krakowa. Historia cechów rzemiosł budowlanych to w pigułce historia naszego miasta” – mówił podczas uroczystości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.



Przypomniał, że rzemieślnicy mieli swój udział w wielkiej odnowie Krakowa za czasów prezydentów Józefa Dietla i Juliusza Leo na przełomie XIX i XX w. oraz realizowali projekty słynnych krakowskich architektów Tadeusza Stryjeńskiego czy Władysława Ekielskiego. Uczestniczyli w pierwszych próbach ratowania zabytków Krakowa w latach 70. ub. wieku m.in. w odnowie elewacji kamienic przy Drodze Królewskiej oraz w pracach Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.



„Dziś, jak przed wiekami, ich obecność przyczynia się do rozwoju miasta i do podnoszenia jakości życia krakowian” – dodał prezydent.



Dokładnie 500 lat temu 10 maja 1512 r. rada miejska wydała spisany po łacinie statut i zezwoliła murarzom i kamieniarzom pracującym już w Krakowie lub pragnącym się tu osiedlić na założenie cechu. Motywy, które kierowały radą, są wyraźnie podane w dokumencie: fachowe umiejętności murarzy i kamieniarzy krakowskich, szkolenie adeptów sztuki budowlanej, uściślenie form organizacyjnych krakowskich zakładów budowlanych. (PAP)



rgr/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17