Kraków: finał Targów Książki Historycznej

„Jak na pierwszą edycję Targów Książki Historycznej w Krakowie, frekwencja osób je odwiedzających dopisała, choć nie można jej porównywać do frekwencji na corocznych edycjach Targów Książki. Najwięcej osób przyszło na targi w ostatnim dniu ich trwania, czyli w sobotę” - poinformowała PAP komisarz targów Paulina Pietrzykowska-Rak.



Jak wyjaśniła, wśród odwiedzających stoiska z publikacjami historycznymi byli nie tylko badacze i goście przybyli na II Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski. „Przyszło wielu pasjonatów przeszłości niezwiązanych zawodowo z historią. Gdyby to był październik, a nie wrzesień, to frekwencja byłaby jeszcze większa, bo Auditorium Maximum wypełnialiby studenci” – powiedziała komisarz targów.



Dodała, że odwiedzający stoiska z publikacjami częściej pytali o konkretne wydawnictwo niż o dany tytuł.



Zainteresowaniem cieszyła się, towarzysząca targom, wystawa grafik autorstwa Edyty Stajniak. Ekspozycja przedstawiała sylwetkę krakowskiego działacza antykomunistycznego i nauczyciela historii prof. Marka Eminowicza.



W sobotę odbyło się również otwarte spotkanie z prof. Eminowiczem. „Na spotkanie z profesorem, zorganizowane przez Małe Wydawnictwo, przyszło tak wiele osób, że w pomieszczeniu zabrakło krzeseł” – mówiła w rozmowie z PAP komisarz targów.



Chętnie oglądana też była ekspozycja zdjęć wykonanych przez krakowskiego oficera i dyplomatę Jana Włodka, który za pomocą obiektywu aparatu dokumentował działalność Legionów Polskich w czasie I wojny światowej.



Fotografie zaprezentowane zostały w dwóch cyklach. Pierwszy z nich pokazywał oddziały legionowe zimą 1915 roku w Sławkowie, drugi - defiladę wojskową w lipcu 1916 roku w Czeremosznie na Wołyniu. Na zdjęciach autorstwa Włodka utrwalone zostały takie ważne postaci, jak: Władysław Sikorski, Stanisław Puchalski, Józef Haller i Kazimierz Sosnkowski.



Targi Książki Historycznej odbyły się z okazji II Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, który, we współpracy z Muzeum Historii Polski, zorganizował krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. (PAP)



bko/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17