Kopalnię cynobru z czasów kultury Mochica odkryto w Peru

Kultura Mochica rozwijała się w okresie I-VIII w. n.e. na obszarach położonych wzdłuż północnego wybrzeża Peru, a jej stolica ze słynnymi Piramidami Słońca i Księżyca znajdowała się w pobliżu dzisiejszego miasta Trujillo w Peru.



Archeolog Regulo Franco odkrył koło Trujillo indiańską kopalnię cynobru - rzadkiego minerału składającego się z siarczku rtęci, używanego do wytwarzaniu pigmentu w odcieniu koloru czerwonego, wpadającego nieznacznie w kolor pomarańczowy.



Wejście do kopalni, w której znajdują się kryształy malachitu oraz rudy rtęci i cynober z siarczku rtęci, położone jest na zachodnim zboczu Cerro Portachuelo, góry leżącej na terenie kompleksu chronionego Cerro Campana – masywu górskiego koło Trujillo, będącego dla ludu Mochica „świętą górą”.



W 2006 r. zespół archeologów pod kierunkiem Regulo Franco odkrył na stanowisku El Brujo grobowiec z ok. 400 r. n.e., zawierający doskonale zachowaną mumię młodej kobiety należącej do elity Mochica, prawdopodobnie władczyni, która została nazwana Panią z Cao.



Jedną z unikalnych cech tego znaleziska były kunsztowne tatuaże przedstawiające węże i pająki w kolorze cynobru, pokrywające ciało zmarłej owinięte w 26 warstw delikatnej tkaniny, dzięki którym mumię kobiety nazywa się też Damą w Tatuażach.



Franco uważał wówczas, że cynober do wykonania tatuaży musiał być sprowadzany z bardziej na południe oddalonych terenów dzisiejszego Peru, ale najnowsze odkrycie kopalni cynobru koło Trujillo świadczy o lokalnej produkcji pigmentu.



Pierwsza komora wydobywcza w kopalni znajduje się 7 metrów od wylotu tunelu, a odnalezione na stanowisku skorupy naczyń i fragmenty kości wskazują na wykorzystanie kopalni w okresie kultury Mochica. W późniejszych okresach nie dokonywano dalszej eksploracji kopalni, prawdopodobnie ze względu na obecność szkodliwych gazów. (PAP)



jot/ agt/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17