Konkurs "Historia zebrana" rozstrzygnięty

W konkursie książki nagradzane są zarówno przez internautów jak i przez grono jurorów, w którego skład wchodzą publicyści, naukowcy i recenzenci książek. Właśnie wybrano najlepsze książki historyczne 2011 roku.



Jury nagrodziło książkę „Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty” (Krytyka Polityczna) autorstwa Andrzeja Friszkego. Historia Adama Ciołkosza - działacza Polskiej Partii Socjalistycznej - jest nie tylko biografią polityczną, ale również opowieścią o sukcesach i klęskach II Rzeczpospolitej, dylematach wojennych uchodźców i powojennych emigrantów. Jurorzy docenili też książki "Kreta. Podbój i opór" Antony'ego Beevora (Znak) oraz „Imperia i barbarzyńcy" Petera Heathera (Rebis).



Internauci nagrodzili książkę „Niedźwiedź Wojtek” Aileen Orr (Replika). To historia niedźwiedzia, przeszedł szlak bojowy armii Andersa z 22. Kompanią Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu. Pełniący początkowo rolę maskotki, zwierzak został pełnoprawnym żołnierzem, posiadającym wojskowy numer ewidencyjny, podczas kampanii włoskiej donosił żołnierzom pociski do ciężkich moździerzy. Uczestnicy internetowego głosowania docenili też książki „Protokół dyplomatyczny i ceremoniał państwowy II RP” Janusza Sibory (PISM) oraz „Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji" Marka Karpińskiego (Iskry).



„Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” to inicjatywa wortalu literackiego Granice.pl i portalu historycznego Histmag.org. Konkurs ma cztery odsłony sezonowe - co trzy miesiące odbywają się głosowania na najlepsze książki historyczne wiosny, lata, jesieni i zimy. Z książek nagrodzonych w edycjach sezonowych wybierane są przez jurorów i internautów książki roku. (PAP)



aszw/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17