Konferencja o znaczeniu pomocy z Zachodu dla Solidarności

"Bez pomocy i zaangażowania krajów zachodnich, jak Holandia, Niemcy, Francja, Anglia i Stany Zjednoczone, walka Solidarności o wolność z pewnością byłaby znacznie trudniejsza" - powiedział podczas czwartkowej dyskusji profesor Andrzej Paczkowski.



Konferencja "Europejczycy i Polacy solidarnie dla Solidarności" poświęcona jest opisaniu pomocy krajów zachodnich dla polskich ruchów dążących do obalenia systemu komunistycznego. "To wsparcie, zarówno materialne jak ideologiczne, dawało poczucie, że nie jesteśmy sami - podkreślił Paczkowski. - Polscy naukowcy, przebywający na stypendiach w Stanach Zjednoczonych, po ogłoszeniu stanu wojennego niejednokrotnie otrzymywali propozycje stałej współpracy z amerykańskimi ośrodkami akademickimi, co pomogło w rozwoju ich karier."



Uczestnicy czwartkowego panelu "Znaczenie pomocy z Zachodu dla Solidarności i opozycji w kraju" podkreślali również wagę pomocy otrzymanej ze strony Niemiec. "Przychodziły paczki, za dostarczenie których zapłacić musiał rząd niemiecki, o łącznej wartości miliarda marek, czyli około 500 milionów dolarów" - przypominał Paczkowski.



Tadeusz Jedynak opowiedział o pomocy dla podziemnych struktur Solidarności i rozdysponowywaniu otrzymanych z zagranicy funduszy. "Nikt nie wie, ile dokładnie pieniędzy otrzymała Solidarność od rządu Stanów Zjednoczonych. Wsparcie trafiało do wielu placówek ruchu, które najczęściej nie prowadziły dokładnego rejestru wpłat i wypłat - powiedział Jedynak - W przekazywaniu funduszy często pomagało nam duchowieństwo. W tamtym czasie obcy ludzie potrafili przyjść pod drzwi, wciskać mi w dłoń kopertę mówiąc: +to na Solidarność+"



O znaczeniu pomocy z Zachodu dla organizacji Solidarności Walczącej opowiedział Kornel Morawiecki. Były opozycjonista opowiadał o różnicach między ruchem Solidarności a Solidarnością Walczącą. "Byliśmy nieco bardziej radykalni, skłonni do poświęceń i ogromnego ryzyka" - powiedział. Solidarność Walcząca dążyła do całkowitego odsunięcia komunistów od władzy, nie akceptując przy tym kompromisów.



Na temat pomocy dla podziemnych wydawnictw opowiedział Grzegorz Boguta, jeden z założycieli pierwszego wydawnictwa publikującego w "drugim obiegu", Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA. "Bez odpowiedniego wsparcia, również ze strony nieocenionego Jerzego Giedroycia i paryskiej +Kultury+, nasza działalność w kraju nie mogłaby przebiegać sprawnie" - powiedział Boguta.



Spotkanie odbyło się w ramach konferencji "Europejczycy i Polacy solidarnie dla Solidarności". (PAP)



pj/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17