Konferencja IPN poświęcona historii mówionej

Konferencję naukową pt."Przyszłość historii mówionej - nauka, archiwa, edukacja" w stołecznej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej IPN zorganizował wspólnie z Polskim Towarzystwem Historii Mówionej.



Mianem historii mówionej określa się zbierane, nagrywane i przechowywane relacje oraz wspomnienia opisujące osobiste przeżycia i refleksje mówiącego dotyczące jego losów, często w kontekście ważnych wydarzeń historycznych.



O ważnych zadaniach historii mówionej mówił podczas konferencji Piotr Filipkowski z Polskiego Towarzystwem Historii Mówionej. "Historia mówiona, dzięki wielości relacji, spojrzeń i refleksji na dane wydarzenie, umożliwia nam dostrzeżenie pełniejszego obrazu przeszłości oraz jej kompletniejszą narrację. Bezpośrednie zetknięcie z czyimś autentycznym doświadczeniem, przekazanym wspomnieniem, może także przyczynić się do autorefleksji odbiorcy i uświadomienia sobie własnego osadzenia w historii i związku z nią. To bardzo cenne" - zaakcentował Filipkowski.



"Jedną z ważnych kwestii podejmowanych dzisiaj jest również koncepcja zainicjowania szerszej współpracy różnych instytucji, które zajmują się tematem historii mówionej. Roboczo nazwaliśmy to +platformą historii mówionej+. Oprócz dyskusji na temat istoty, form czy metodologii historii mówionej pragniemy także zapowiedzieć dwa projekty, nad którymi chcemy pracować przez najbliższe lata" - opowiadał PAP kierownik sekcji notacji w Biurze Edukacji Publicznej IPN Rafał Pękała.



Pierwszy z projektów dotyczy nawiązania współpracy nad powstaniem podręcznika poświęconego historii mówionej. "To będzie takie kompendium skierowane zarówno do historyka, jak i nauczyciela wyjaśniające, w jaki sposób realizować projekty z historii mówionej - naukowe, historyczne czy socjologiczne, a także w klasie szkolnej angażujące uczniów czy też w środowisku lokalnym. Podręcznik w sposób prosty i przystępny ma oddać kwestie teoretyczne i praktyczne, pomóc zrozumieć czym jest historia mówiona oraz przyczynić się do pewnej jej profesjonalizacji wśród historyków" - podkreślił Pękała.



Publikacja ma zawierać liczne przykłady konkretnych projektów badawczych, edukacyjnych i archiwizacyjnych; dobrych i złych praktyk, a także kwestii etycznych i prawnych związanych z historią mówioną. Jak zaznaczają pomysłodawcy, podręcznik ma przedstawić "pewne wzorce postępowania i pomóc w standaryzacji warsztatu" oraz wypełnić lukę w literaturze dotyczącej historii mówionej.



"Drugi omawiany na konferencji projekt jest związany z faktem, że obecnie wiele instytucji zajmuje się historią mówioną, nagrywa relacje, zarówno audio, jak i wideo. Te relacje są jednak rozproszone, nie wiemy kto co zrealizował, z kim rozmawiał. Dlatego chcielibyśmy stworzyć razem w Polskim Towarzystwem Historii Mówionej projekt takiej bazy katalogowej. Zawierałaby ona zebrane informacje o zrealizowanych w ramach historii mówionej projektach, nagraniach czy wywiadach" - dodał kierownik sekcji notacji w Biurze Edukacji Publicznej IPN. (PAP)



akn/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a