Konferencja IPN o oporze społecznym w latach 1980-1989 w Warszawie

Konferencja naukowa, która potrwa do piątku, odbywa się Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Warszawie. Badacze dziejów PRL, socjologowie i świadkowie wydarzeń po 13 grudnia 1981 r. omawiają na niej m.in. formy sprzeciwu społecznego wobec władz PRL, a także represyjne działania komunistów skierowane przeciwko Solidarności.



"Warto próbować patrzeć na stan wojenny i na to wszystko, co wydarzyło się w Polsce 30 lat temu nie tylko w sposób martyrologiczny. Starsze pokolenia tak +zakręciły się+ w sporach o stan wojenny, że nie uważają już za wskazane i potrzebne tłumaczyć młodszym, co się wtedy naprawdę wydarzyło" - powiedział prof. Eisler, który jest dyrektorem oddziału IPN w Warszawie.



Badacz historii podkreślił, że w zaciekawianiu młodych ludzi historią nie sprzyjają okolicznościowe przemówienia, składanie kwiatów pod pomnikami czy uporczywe powracanie do tematu, czy stan wojenny musiał, czy nie musiał zostać wprowadzony. "Przyjmijmy z pokorą, że w nauce jest tak, że na wiele pytań nie ma jednej prostej odpowiedzi" - stwierdził prof. Eisler. Dodał, że pytanie "czy stan wojenny musiał mieć miejsce" jest równie "idiotyczne" jak odpowiedź, że "skoro się stał, to widocznie musiał".



Zwrócił też uwagę, że w nauczaniu historii nie wolno zapominać o podstawowych sprawach. "Kiedy budujemy zdanie: +Górnicy, którzy zginęli w kopalni Wujek+, to nie zastanawiamy się, że dla wielu młodych ludzi jest to informacja o górnikach, którzy zginęli w katastrofie w kopalni Wujek. Bo wiadomo, że praca górników jest bardzo niebezpieczna. Mówmy zatem o zastrzelonych górnikach przez pluton specjalny ZOMO w czasie szturmowania kopalni Wujek w grudniu 1981 r." - powiedział historyk.



"Mówmy do młodych ludzi tak, żeby ich czegoś spróbować nauczyć, żeby im spróbować przekazać porcję wiedzy, a nie naszych emocji czy domniemań" - zaakcentował prof. Eisler.



Podczas czwartkowej konferencji omawiano m.in. strukturę i działalność Solidarności na Mazowszu. Jej specyfika, jak zaznaczano, polegała na tym, że była głównie prowadzona przez środowiska inteligenckie. Zwrócono uwagę, że region mazowieckiej Solidarności był największy w Polsce: obejmował kilkanaście procent powierzchni kraju, a ponad 900 tys. z ok. 4,5 mln mieszkańców Mazowsza należało do Solidarności.



"W Warszawie dysponowano ogromną infrastrukturą nieporównywalną do innych ośrodków. To były doświadczone kadry działaczy, struktury wydawnicze i to ułatwiło błyskawiczny rozwój Regionu NSZZ +Solidarność+ Mazowsze, który stopniowo obok Gdańska stał się drugim najważniejszym ośrodkiem Solidarności w kraju. Jeżeli chodzi o kręgi doradcze czy eksperckie to byli to ludzie przede wszystkim z Warszawy" - powiedział jeden z uczestników konferencji Włodzimierz Domagalski, który w swoim referacie zajął się początkami mazowieckiej Solidarności.



Ze zdaniem Domagalskiego zgodził się inny uczestnik konferencji, socjolog dr Adam Mielczarek, który dodatkowo zwrócił uwagę, że Solidarność Mazowsza charakteryzowała równa obecność kobiet i mężczyzn, w odróżnieniu od innych, zwłaszcza mniejszych ośrodków, gdzie dominowali mężczyźni. Ponadto warszawską opozycję demokratyczną - jego zdaniem - charakteryzowała mniejsza religijność; np. podziemna działalność Solidarności w stolicy Polski w mniejszym stopniu koncentrowała się wokół Kościoła katolickiego.



W dwudniowej konferencji IPN o latach 1980-1989 w Polsce, która odbywa się pod honorowym patronatem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, zaplanowano panel dyskusyjny z udziałem m.in. Zbigniewa Bujaka, Zbigniewa Romaszewskiego i Henryka Wujca. Konferencji towarzyszy także kiermasz wydawnictw drugoobiegowych i warsztaty edukacyjne. Planowany jest też pokaz filmów o antysystemowych formach oporu w Warszawie oraz koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego w wykonaniu Kwartetu ProForma.(PAP)



nno/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17