Koncert w Pińsku z okazji urodzin Kapuścińskiego

„Wczoraj odbył się konkurs recytatorski w szkole polskiej. Organizowała to Polska Macierz Szkolna. Dzisiaj natomiast wystąpiły w budynku naszej biblioteki dzieci, które otrzymały pierwsze nagrody. Śpiewano też piosenki dziecięce, a potem wystąpił chór polskiej piosenki Wspomnienie” – powiedziała PAP prezes pińskiego oddziału Związku Polaków na Białorusi Lila Murawiejko.



Jak dodała, podczas koncertu wykonywano głównie utwory polskie, w tym poloneza „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Ogińskiego. Koncertu, który trwał około 2 godzin, wysłuchało około 60 przedstawicieli polskiego środowiska - dzieci i dorosłych.



Konkurs recytatorski poświęcony Kapuścińskiemu odbywa się w Pińsku co roku wiosną. Uczniowie - również z innych miast Białorusi - deklamują jego wiersze i urywki prozy po polsku, rosyjsku i białorusku. Dla najmłodszych organizowany jest natomiast konkurs plastyczny, na którym dzieci tworzą prace inspirowane bajkami afrykańskimi zebranymi przez Kapuścińskiego.



Ryszard Kapuściński, który zmarł 23 stycznia 2007 roku, urodził się w Pińsku w 1932 roku. Tutaj spędził lata dzieciństwa do 1939 r. Do rodzinnego miasta wracał potem w latach 90.



O Pińsku opowiada m.in. w "Imperium". Wielokrotnie wspominał jednak, że chce napisać książkę o przedwojennym Pińsku i zbierał do niej materiały. Miał nawet pomysł na początek, o czym wspomina w filmie Beaty Hyży-Czołpińskiej "Ostatnia książka Ryszarda Kapuścińskiego".



Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)



mw/ kar/ mok/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a