Koncert w Belwederze z okazji 31. rocznicy Porozumień Sierpniowych

Koncert nawiązywał do Przeglądu Piosenki Prawdziwej z 1981 r., który prezentował twórczość funkcjonującą poza cenzurą PRL.



W środę mija 31. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, które doprowadziły do powstania Solidarności.



Przed koncertem, który odbył się w ogrodach Belwederu, prezydent wręczył ordery twórcom zasłużonym dla polskiej kultury. Wyróżnił Wojciecha Młynarskiego, Olgę Jackowską, Lecha Janerkę, Tomasza Lipińskiego, Macieja Zembatego (pośmiertnie), Elżbietę Adamiak-Poniedzielską i Zygmunta Staszczyka.



"To nie jest takie proste, żeby powiedzieć, za co Polska dziękuje. Bo prosto jest powiedzieć słowo +dziękuję+ działaczom politycznym, łatwo jest powiedzieć +dziękuję+ ludziom odważnym, którzy budowali barykady albo na nich walczyli, organizowali strajki, ale jeżeli ma się przed sobą wybitne postacie z kręgu polskiego życia kulturalnego, twórców, artystów, także muzyków rockowych, to jest o wiele trudniej powiedzieć za co dziękujemy dzisiaj w rocznicę 31 sierpnia 1980 r." - powiedział prezydent.



"Najchętniej chciałoby się podziękować za twórczość. Najchętniej chciałoby się podziękować za całość osiągnięć natury artystycznej i wiem, że środowiska artystyczne na takie podziękowania zasłużyły" - mówił Komorowski, podkreślając, że w czasach pierwszej Solidarności twórcy przyczyniali się do budowania wolnej Polski.



"Pewnie byłoby dużą przesadą, gdyby powiedzieć, że ktoś wyśpiewał wolność polską, ale niewątpliwie było wielu ludzi, którzy śpiewali z myślą o tym, żeby Polska była po prostu lepsza, żeby była bliższa wolności" - podkreślił prezydent, nazywając 31. rocznicę Porozumień Sierpniowych "rocznicą wielkiej polskiej mądrości i wielkiej polskiej nadziei".



Koncert, na którym zaśpiewano piosenki m.in. Macieja Zembatego ("Sejm kalek") i Jacka Kaczmarskiego ("Sen Katarzyny II"), nawiązywał do I Przeglądu Piosenki Prawdziwej, który miał miejsce w sierpniu 1981 r. w Gdańsku. Przed trzydziestu laty prezentowano na nim piosenki z tzw. drugiego obiegu, krytykujące ówczesny ustrój i sytuację społeczną. Piosenki te wówczas były nieobecne w telewizji i w rozgłośniach radiowych. Pomysłodawcą i współorganizatorem Przeglądu Piosenki Prawdziwej był zmarły niedawno poeta, satyryk, muzyk i reżyser radiowy Maciej Zembaty.



Koncertu wysłuchali przedstawiciele świata kultury, polityki i dawnej opozycji demokratycznej. Wśród gości wraz z osobami towarzyszącymi byli m.in. Tadeusz Mazowiecki, Bogdan Borusewicz, Andrzej Wajda, Maja Komorowska, Leszek Moczulski, Wiesław Chrzanowski, bp. Alojzy Orszulik, Henryk Wujec i Jan Lityński. Publiczność wysłuchała m.in. piosenek Trzeciego Oddechu Kaczuchy - laureata Przeglądu z 1981 r., Jacka Fedorowicza, Marka Majewskiego, Emiliana Kamińskiego i Krzysztofa Daukszewicza.



W ramach obchodów 31. rocznicy powstania Solidarności prezydent złożył w środę przed południem kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Później w Warszawie w Pałacu Prezydenckim wręczył odznaczenia państwowe działaczom opozycji demokratycznej w PRL, m.in. Zbigniewowi Bujakowi, Józefowi Piniorowi i Stefanowi Bratkowskiemu. W warszawskiej Galerii Kordegarda otworzył wystawę prezentującą oryginalne tablice z 21 postulatami strajkujących w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.



Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 r. - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.(PAP)



nno/ abe/ mag/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a