Komuniści wykorzystują wyrok ETPCz do negowania odpowiedzialności ZSRR za Katyń

"Owszem, to była zbrodnia wojenna, ale popełniona przez nazistowskie Niemcy" - oświadczył w poniedziałek Siergiej Obuchow, sekretarz KPRF i deputowany z jej ramienia do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji.



Obuchow oznajmił również, że "nikt nie upoważniał Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do rewidowania wyroku Trybunału Norymberskiego". "Dokumenty (procesu norymberskiego) zostały opublikowane. Werdykt jest znany. Katyń był jednym z epizodów, o który oskarżono nazistowskich zbrodniarzy" - powiedział przywódca KPRF, którego wypowiedź przekazało radio Echo Moskwy.



Obuchow podkreślił, że KPRF domaga się wznowienia przez Główną Prokuraturę Wojskową Rosji śledztwa katyńskiego i podjęcia - jak to ujął - normalnych decyzji procesowych.



Sprawa Katynia została poruszona podczas procesu w Norymberdze. W akcie oskarżenia, na wniosek prokuratury ZSRR, widniał zapis o zbrodni katyńskiej jako zbrodni ludobójstwa dokonanej przez faszystów. W wyroku Trybunału kwestia odpowiedzialności za mord na polskich oficerach została pominięta.



Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł w poniedziałek, że zbrodnia katyńska jest zbrodnią wojenną, ale nie wypowiedział się w sprawie rehabilitacji jej ofiar.



Ocenił też, że nie udostępniając mu postanowienia o umorzeniu śledztwa, Rosja złamała Europejską Konwencję Praw Człowieka. Trybunał nie wypowiedział się natomiast na temat rzetelności rosyjskiego dochodzenia.



ETPCz uznał także, że Rosja dopuściła się poniżającego traktowania krewnych ofiar zbrodni katyńskiej.



Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)



mal/ mc/ jra/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17