Kościół katolicki wspólnie z gminami żydowskimi uczci ofiary w Jedwabnem

Uroczystości, w której wezmą udział także władze państwowe, zaplanowano na 10 lipca w 70. rocznicę tragedii.



O uczczeniu pamięci ofiar na miejscu tragedii w Jedwabnem poinformował Polską Agencją Prasową szef Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Władysław Bartoszewski, który w rządzie premiera Donalda Tuska pełni funkcję pełnomocnika ds. dialogu międzynarodowego.



Do zbrodni w Jedwabnem doszło 10 lipca 1941 r. W wyniku niemieckiej inspiracji Polacy z Jedwabnego i okolic wypędzili Żydów z domów, znęcali się nad nimi, a następnie zaprowadzili do jednej ze stodół, która została podpalona wraz ze znajdującymi się w środku ludźmi. Według IPN, zginęło wtedy nie mniej niż 340 Żydów.



"Władze państwowe, gminy żydowskie i Kościół katolicki - 10 lipca w 70. rocznicę zbrodni w Jedwabnem oddadzą się wspólnej refleksji nad tragedią zamordowanych Żydów" - powiedział PAP Bartoszewski. "O ile 10 lat temu Kościół nie brał udziału w uroczystościach poświęconych pamięci ofiar tej tragedii na miejscu w Jedwabnem, o tyle w tym roku będzie tam reprezentowany przez jego biskupów" - powiedział Bartoszewski, podkreślając wagę tego wydarzenia dla stosunków polsko-żydowskich.



W uroczystości w Jedwabnem udział wezmą przedstawiciele Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Udział w uroczystościach w Jedwabnem wstępnie potwierdził dla PAP naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Władze państwowe będą reprezentować m.in. przedstawiciel prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz członkowie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.



"Mamy zamiar urządzić niewielką i godną uroczystość w Jedwabnem. Zbiegają się dwie rocznice: okrągła rocznica tragicznych wydarzeń oraz okrągła rocznica odsłonięcia pomnika ku czci ofiar" - powiedział PAP sekretarz Rady, Andrzej Krzysztof Kunert. Zapowiedział, że w najbliższych kilku dniach Rada będzie miała więcej informacji na temat planowanych uroczystości. "Sytuacja jest dynamiczna" - ocenił sekretarz Rady.



Ze strony Kościoła w uroczystościach udział weźmie najprawdopodobniej ks. bp Mieczysław Cisło, który pełni funkcję przewodniczącego Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem. "Zapowiedziałem, jeżeli nie będzie przeszkód, mój udział. Będzie to forma modlitwy - rabina i mojej. To spotkanie, to budowanie mostów pojednania, dialogu i wspólnej modlitwy. To wystarczające motywy, żeby być razem i w taką rocznicę wspólnie się pomodlić" - powiedział w czwartek PAP ks. bp Cisło.



W ocenie ks. Wojciecha Lemańskiego z Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, który jako duchowny katolicki od lat uczestniczy w corocznych obchodach zbrodni w Jedwabnem, obecność wysokiego rangą hierarchy Kościoła na 70. rocznicy zbrodni jest istotnym wydarzeniem. "Na poprzedniej okrągłej rocznicy nikogo z hierarchów nie było i w kolejnych latach tak samo (...) To byłoby duże wydarzenie w ramach Kościoła, natomiast na zewnątrz, np. dla żydowskiej gminy wyznaniowej, to chyba nic nie zmienia (...). Jeżeli w tym roku będzie i Rada Ochrony, i związek wyznaniowy, i włączy się do tego Komitet Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem, to byłoby cudownie" - skomentował ks. Lemański. Dodał, że centralnie organizowane uroczystości zwiększają szansę na to, że pojawi się na nich więcej gości.



10 lipca 2001 r. w 60. rocznicę pogromu w Jedwabnem odbyły się tam uroczystości ku czci zamordowanych ofiar. Udział w nich wziął prezydent Aleksander Kwaśniewski. "Jako człowiek, obywatel i jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przepraszam. Przepraszam w imieniu swoim i tych Polaków, których sumienie jest poruszone tamtą zbrodnią" - powiedział wtedy prezydent. W uroczystościach nie wzięli wówczas udziału przedstawiciele Episkopatu, nie było też przedstawicieli rządu Jerzego Buzka oraz polityków prawicy.



Wcześniej - pod koniec maja 2001 r. Episkopat Polski pod przewodnictwem prymasa Polski kard. Józefa Glempa prosił Boga o wybaczenie wszelkiego zła, jakie ze strony Polaków dotknęło Żydów w Jedwabnem i innych miejscach.




Norbert Nowotnik (PAP)



nno/ ls/ mag/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17