Kielce/ Zmarł prof. Krzysztof Urbański, znany historyk i muzealnik

Dyrektor kieleckiego OMPiO dr Marek Maciągowski, wspominał prof. Urbańskiego jako człowieka bardzo otwartego, bezpośredniego i bezkompromisowego, który równocześnie nigdy nie żywił urazy do innych osób. Był bardzo oddany temu co robi - mówił.



"Profesor Urbański był człowiekiem, który jako jeden z pierwszych w regionie już w latach 80-tych podjął tematykę żydowską. Jego prace były pionierskie i bardzo dobrze udokumentowane" - stwierdził Maciągowski.



Jak podkreślił, prof. Urbański był jednym z najlepszych w Polsce specjalistów z zakresu historii polskich Żydów. "On sam i jego prace były bardzo cenione w Izraelu, zostały zresztą tam wydane po angielsku i po hebrajsku" – dodał Maciągowski.



Całe życie zawodowe prof. Urbańskiego było związane z Krakowem, gdzie wykładał na Uniwersytecie Pedagogicznym i z Kielcami, gdzie dwukrotnie był dyrektorem Muzeum Narodowego w Kielcach, po raz pierwszy w latach 1989-1990 i ponownie od 2002 do 2008 roku. W tym czasie odnowiony został ogród włoski Pałacu Biskupów Krakowskich, także jemu kielecka placówka zawdzięcza przekazanie kolekcji zbiorów Wielopolskich. Profesor aktywnie działał również w Kieleckim Towarzystwie Naukowym, Towarzystwie Przyjaciół Wiedzy i Radzie Muzealnej w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim.



Był także autorem licznych prac naukowych: kilkunastu monografii i kilkuset artykułów naukowych, z których najważniejsze dotyczyły historii Żydów z regionie kieleckim.



Za swoją pracę prof. Urbański otrzymał wyróżnienia: Fundacji Nauki i Kultury im. S. Staszica w Kielcach, Fundacji Nissenbaumów, Ziomkostwa Kielczan w Izraelu i Ziomkostwa Kielczan w Nowym Jorku. (PAP)



and/ rda/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a