Kielce: trzy dni pamięci o zamordowanych w kieleckim getcie

Stefan Zabłocki jest jednym z nielicznych żyjących Żydów ocalałych z kieleckiego getta. Od 35 lat opowiada młodzieży o dramacie, który przeżył podczas okupacji niemieckiej. W Kielcach był po raz pierwszy od 1944 roku. „Nie zastanawiałem się nigdy nad tym, aby przyjechać do Kielc. Teraz jednak zdecydowałem się i zobaczyłem miasto otwarte i demokratyczne. Mam nadzieję, że takie będzie na zawsze”- mówił w piątek wieczorem podczas spotkania z mieszkańcami miasta.



Kiedy zaczęła się wojna miał dziewięć lat. W sierpniu 1942 roku uniknął wywiezienia do komór gazowych Treblinki. Trafił do obozu pracy „Henryków”, a w maju 1943 roku cudem uciekł z grupy kilkudziesięciu dzieci prowadzonych na rozstrzelanie. W 1944 roku trafił do Auschwitz, po wojnie - do Szwecji, w której mieszka do dziś. Całą tę historię opowiadał w Kielcach piękną polszczyzną.



Razem z innymi gośćmi spotkania w Wojewódzkim Domu Kultury oglądał symboliczne przedstawienie „Poczta” Rabindranatha Tagore, przygotowane przez wychowanków Zespołu Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych „Dobra Chata” w Kielcach. Ta sama sztuka była ostatnim przedstawieniem dzieci z domu sierot prowadzonego przez Janusza Korczaka, wystawionym 18 lipca 192 roku, niespełna dwa tygodnie przed wywiezieniem ich do Treblinki.



Piątkowe wydarzenia rozpoczęły trzydniowe zwieńczenie uroczystych obchodów 70. rocznicy zagłady kieleckiego getta. Organizatorzy wszystkich związanych z rocznicą wydarzeń, członkowie Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, datę wybrali nieprzypadkowo – w tych dniach przypada także rocznica rozpoczęcia Operacji Reinhard, czyli zagłady Żydów w Generalnej Guberni.



W sobotę w kościele pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu o godz. 18.30 kielczanie będą mogli wziąć udział we mszy w intencji zamordowanych z kieleckiego getta. Na niedzielę na godz. 13-tą, zaplanowana jest pielgrzymka drogą męczeństwa Żydów kieleckich, która przejdzie od pomnika Menora Pamięci, obok dawnej synagogi, przez ul. Mojżesza Pelca, aż do Koziej i Orlej – miejsca egzekucji Żydów w 1942 r.



Po marszu w Muzeum Dialogu Kultur można będzie obejrzeć wystawę fotografii archiwalnych „Żydowskie Kielce” oraz wysłuchać koncertu Ilony Sojdak „Kadysz dla Róży”.



Przed wybuchem II wojny światowej w Kielcach mieszkało około 20 tys. Żydów. Getto Niemcy utworzyli w najbiedniejszych dzielnicach miasta w marcu 1941 roku. W 500 parterowych domach mogących pomieścić do 15 tys. osób Niemcy stłoczyli około 28 tys. Żydów, mieszkańców Kielc i innych, przywożonych transportami m.in. z zachodniej Polski i z Wiednia.



Oficjalna racja żywnościowa na jedną osobę wynosiła 130 gramów chleba na dwa dni. Z głodu, chorób i wycieńczenia w ciągu półtora roku istnienia kieleckiego getta zmarło około 4 tys. osób. W dniach 20-24 sierpnia 1942 roku Niemcy wywieźli z Kielc do Treblinki i zamordowali tam blisko 21 tys. osób. Ponad 1500 osób – głównie kobiet, dzieci i starców - zginęło w tym czasie na ulicach miasta. (PAP)



and/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a