Kielce: PiS chce uchwały Sejmu dot. powstania styczniowego

Jak poinformował poseł PiS Krzysztof Lipiec na konferencji prasowej w Kielcach, posłowie PiS wystąpili z inicjatywą, aby Sejm podjął uchwałę ustanawiającą rok 2013 rokiem 150. rocznicy powstania styczniowego.



„Podobną uchwałę przyjął w sierpniu Senat. Nasza inicjatywa została jednak zablokowana w sejmowej komisji kultury i środków masowego przekazu. Interweniujemy w Prezydium Sejmu, aby przyspieszyć decyzję” - mówił Lipiec.



Podkreślił, że uchwała taka byłaby ważna nie tylko dla mieszkańców ziemi świętokrzyskiej, na której powstanie było "mocnym zrywem walk przeciwko ówczesnemu zaborcy".



Jak dodał: „Niezależnie od tego czy uchwała będzie podjęta przez Sejm, w styczniu w Wąchocku odbędą się centralne uroczystości obchodów 150. rocznicy powstania. Między innymi odsłonięty zostanie pomnik Mariana Langiewicza, jednego z wielkich przywódców powstania”.



Przewodnicząca sejmowej komisji kultury i środków przekazu, posłanka PO Iwona Śledzińska–Katarasińska powiedziała PAP, że nie ulega wątpliwości, iż rok 2013 będzie poświęcony obchodom 150. rocznicy powstania styczniowego. Według niej członkowie sejmowej komisji nie chcą jednak dublować analogicznej uchwały podjętej już przez Senat, gdyż jest to niepotrzebne.



W sierpniowej uchwale Senatu czytamy: "honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych, spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności". Przypomniano w niej też, że powstanie styczniowe skierowane było przeciwko rosyjskiemu zaborcy, a jego celem była restytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.



Senat wezwał też w uchwale instytucje państwowe i samorządowe wszystkich szczebli do godnego uczczenia rocznicy.



Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców.



Walka powstańcza przez cały swój czas miała charakter rozproszonej akcji partyzanckiej. Powstańcom nie udało się opanować na dłużej większego terytorium, a władze powstania nie miały stałej siedziby. Po klęsce większych zgrupowań partyzanckich, m.in. w bitwach pod Węgrowem i Siemiatyczami, walkę toczyły głównie niewielkie oddziały.



Był to najdłużej trwający i najbardziej masowy ruch niepodległościowy XIX w. Jego bilans był tragiczny - dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania.(PAP)



and/ son/ mow/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17