Kielce: "Pamiątka Dnia Tego" - wystawa o Konstytucji 3 Maja

W centrum ekspozycji umieszczono białe kruki: dwa egzemplarze pierwodruków Konstytucji 3 Maja - w tym jeden podpisany 5 maja 1791 roku przez Adama Skulskiego - wypożyczone przez bibliofila Wojciecha Kochlewskiego z Młocin. Obok tych egzemplarzy pokazano kilka z kilkunastu innych wydań Ustawy Rządowej, które ukazały się w czasie jej obowiązywania pomiędzy 15 maja 1791 a 17 maja 1792 roku.



Najliczniejszy zespół eksponatów to owoc pasji kolekcjonerskiej Hieronima Marka Pietrasa z Kielc (urodzonego 3 maja), który od 50 lat gromadzi pamiątki dotyczące Konstytucji z 1791 roku. Znajdują się wśród nich dzieła medalierstwa, numizmatyki, malarstwa i sztuki bibliofilskiej.



Prezentowana jest m.in. kolekcja 23 medali z podobiznami królów polskich, wybitych przez Kielecką Fabrykę Pomp według pierwowzorów wykonanych przez medaliera króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na podstawie portretów namalowanych przez Marcello Baciarellego, a także poczet królów polskich pędzla Jana Józefa Wojnackiego.



Unikatowe są dziesiątki telegramów zdobionych motywami narodowymi, wydawanych na potrzeby polskich organizacji społecznych, barwne naklejki okienne dla uświetnienia obchodów rocznic narodowych, z tą najważniejszą - trzeciomajowym świętem Konstytucji. Dopełniają ten zbiór patriotyczne kartki pocztowe i walory filatelistyczne.



Kolorowa plansza - wydana w Chicago w 1891 roku - ukazuje obchody 100. rocznicy Konstytucji 3 Maja w Ameryce Północnej, a wypożyczone z Archiwum Państwowego w Kielcach afisze, plakaty i obwieszczenia przybliżają atmosferę krajowych obchodów 3-majowego święta w okresie międzywojennym.



Tytuł wystawy nawiązuje do słów posła Jana Nepomucena Zboińskiego, który po uchwaleniu przez Sejm Czteroletni Ustawy Rządowej zawołał: "Niech pokolenia pokoleniom podają pamiątkę dnia tego!". (PAP)



mch/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a