Katowicki IPN opuszcza budynek w centrum miasta

Przeprowadzka była możliwa po zakończeniu rozbudowy siedziby przy ul. Józefowskiej. Rozbudowa była podyktowana koniecznością właściwego zabezpieczenia ponad 6 tys. metrów bieżących archiwaliów, do tej pory przechowywanych poza Oddziałowym Biurem Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów - wyjaśniła PAP Monika Kobylańska, asystent prasowy IPN w Katowicach. Pierwsza część przeprowadzki została przeprowadzona między 9 a 20 lipca. Teraz trwa druga, która zakończy się 10 września.



Koszt rozbudowy obiektu magazynowo-biurowego przy Józefowskiej pokryła centrala IPN; zamknął się on w kwocie 12,6 mln zł. "Łącznie z już istniejącymi magazynami pozwoli to na pełne zabezpieczenie archiwaliów, stanowiących drugi, po Warszawie, zasób w Polsce i liczący ponad 12 tys. metrów bieżących” - poinformowała Kobylańska. Powierzchnia rozbudowanej siedziby wynosi prawie 2,5 tys. m kw., podczas gdy powierzchnia siedziby przy ul. Kilińskiego wynosiła 1,6 tys. m kw.



W opuszczanym przez IPN budynku przy ul. Kilińskiego przed laty znajdowała się komenda Milicji Obywatelskiej. Gmach był przez IPN użytkowany na podstawie umowy z Wojskową Agencją Mieszkaniową. Miesięczne koszty eksploatacji budynku z tytułu samej tylko umowy użyczenia zamykały się kwotą 17 tys. zł.



Budynek przy Kilińskiego wymaga generalnego remontu, nie był odnawiany od powstania w 1904 r. Koszty doprowadzenia budynku do właściwego stanu, pod nadzorem konserwatora zabytków, szacuje się na kilkadziesiąt milionów złotych.



„Ponadto z uwagi na brak właściwych pomieszczeń i niemożność przekształcenia już istniejących na pomieszczenia magazynowe, dotychczasowa siedziba oddziału nie była przystosowana do przechowywania zasobów archiwalnych, z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa”- powiedziała Kobylańska.(PAP)



kon/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17