Katowice: wręczenie nagród w konkursie "PRL-państwem stanu wyjątkowego"

W ogólnopolskim konkursie "PRL - państwem stanu wyjątkowego" udział wzięło ponad tysiąc uczniów z całego kraju. Walczyli o nagrody w dwóch etapach: wojewódzkim i krajowym. W etapie wojewódzkim rozwiązywali test z pytaniami dotyczącymi stanu wojennego i historii najnowszej, w drugim etapie, oprócz testu, musieli zaprezentować pracę multimedialną.



Najlepsi uczniowie - 16 gimnazjalistów i 18 uczniów szkół ponadgimnazjalnych - test finałowy rozwiązywało w środę w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności w Katowicach. O zwycięstwie zdecydowała liczba punktów. W czwartek w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach laureaci odebrali dyplomy i nagrody w dwóch kategoriach: gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne.



Pierwsze miejsce wśród gimnazjalistów zajęła Julia Kulpa z Chorzowa (woj. śląskie), drugie miejsce - Magdalena Koźmin z Jaworzna (woj. śląskie), trzeci był na podium Wojciech Włódarczak z Poznania (woj. wielkopolskie).



Uczennica Julia Kulpa oceniła, że konkurs był bardzo trudny. "Czytałam sporo i cieszę się, że widać efekty. Nie było łatwo. Najtrudniejsze pytanie dotyczyło niemieckiego pilota, który wylądował na Placu Czerwonym" - powiedziała gimnazjalistka, która interesuje się historią.



Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych największą liczbę punktów i pierwsze miejsce zajęła Michalina Wojacka z Cieszyna (woj. śląskie), na drugim miejscu znalazła się Karolina Gajowiec z Olkusza (woj. małopolskie) a na trzecim Kamil Góra z Łęczycy (woj. łódzkie).



W uroczystości, obok przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, udział wzięli: wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk i Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber.



"Staramy się nadrobić ten stracony czas lat 90., bo niestety gdy zachłysnęliśmy się wolnością w 89 roku, popełniliśmy grzech zaniechania, (...) zaczęliśmy żyć przyszłością, zapomnieliśmy o historii" - powiedział szef Solidarności Piotr Duda. Jak zauważył, zaczęto nadrabiać stracony czas, tak aby "najnowsza historia znalazła się w życiu publicznym i szkołach", bo "naród, który nie dba, nie pielęgnuje swojej historii, zmierza ku samozagładzie".



Wyraził zadowolenie z zainteresowania młodzieży historią najnowszą Polski. "Choć wiem, że wszystkiego na lekcjach historii nie można się dowiedzieć" - zastrzegł Duda. Według niego, mimo że upłynęło 30 lat, nadal można się spotkać z żywą historią, z bohaterami, którzy brali udział w tamtych wydarzeniach.



Konkurs "PRL - państwem stanu wyjątkowego" zorganizowała oświatowa Solidarność i Śląskie Kuratorium Oświaty. Laureaci pierwszych nagród pojadą do Brukseli. Fundatorem tej nagrody jest przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek. Uczniowie, którzy zajęli drugie miejsce, otrzymali tablety, a uczniowie, którzy zostali laureatami trzeciego miejsca - cyfrowe aparaty fotograficzne. (PAP)



ktp/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17