Katowice: rzymskie monety prosto z wykopalisk do Muzeum Śląskiego

Jednym z najcenniejszych znalezisk jest bransoleta celtycka, wykonana z zielonego szkła zdobionego nitką z niebieskiego szkła. "To niezmiernie rzadko spotykane znalezisko, prawdopodobnie trzecie tego typu na terenie Polski. Ciekawostką jest fakt, że zazwyczaj podobne przedmioty znajdowane są w niewielkich fragmentach, tymczasem ozdoba z Pietrowic zachowała się aż w jednej czwartej" – poinformowała PAP Danuta Piękoś z Muzeum Śląskiego.



W miejscu wykopalisk znaleziono m.in. zestaw trzech wykonanych z brązu brosz do spinania szat kobiecych, czyli tzw. fibul oraz niemal w całości zachowany gliniany pucharek. Niezwykłe odkrycia uzupełnia kolekcja pięciu monet rzymskich - czterech srebrnych denarów cesarzy Domicjana i Antonina Piusa oraz brązowy sesterc cesarza Hadriana. Wyjątkowym odkryciem jest także studnia z II lub III wieku z zachowaną drewnianą cembrowiną.



Większość znalezionych przedmiotów - jak poinformowało katowickie muzeum - wiąże się z osadnictwem germańskim z II i III wieku.



Znalezione przedmioty zostaną poddane konserwacji a następnie wykorzystane przy tworzeniu wystawy stałej, poświęconej historii Górnego Śląska, która powstanie w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego budowanej na terenie dawnej kopalni Katowice.



Stanowisko archeologiczne w Pietrowicach Wielkich znajduje się na polach uprawnych. Miejsce odkryto w latach 30. ubiegłego wieku, w tym czasie przeprowadzono na tym terenie pierwsze badania powierzchniowe. Nie zachowały się jednak informacje o ewentualnych odkryciach. Archeolodzy interesowali się tym miejscem wielokrotnie, m.in. w latach 90.



W badaniach uczestniczyli pracownicy z działu archeologicznego Muzeum Śląskiego a także dr Przemysław Dulęba wraz z grupą studentów Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.(PAP)



ktp/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a