Katowice: Ok. 80 darów zebranych w akcji "Dopiszmy się do historii"

Druga zbiórka pamiątek w ramach akcji "Dopiszmy się do historii" odbyła się w ubiegłą sobotę. Zebrane w ten sposób dary pomogą stworzyć stałą ekspozycję poświęconą historii Górnego Śląska w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, która powstaje na terenie dawnej kopalni Katowice.



Sobotnia akcja przyciągnęła także mieszkańców województwa śląskiego spoza Katowic. Do muzeum przynieśli m.in. przedmioty pochodzące z okresu dwudziestolecia międzywojennego, w tym maszynki do strzyżenia, pamiątkowe zdjęcia rodzinne, obligacje skarbowe, chochlę do nalewania zupy z porcelanowym czerpakiem z lat 30., laleczki do zabawy.



Nie lada gratką - jak poinformowała PAP Danuta Piękoś z Muzeum Śląskiego - jest damska torebka zdobiona według projektu malarki, grafika, scenografki i projektantki tkanin Zofii Stryjeńskiej (1891-1976). Stryjeńska, tak jak Tamara Łempicka była jedną z najbardziej znanych artystek okresu dwudziestolecia międzywojennego.



Akcja "Dopiszmy się do historii" została ogłoszona w maju. Muzealnicy zaapelowali do Ślązaków, żeby "zechcieli obdarować muzeum przedmiotami, które w indywidualny sposób opowiedzą historię Górnego Śląska". Zaznaczyli, że w szczególności czekają na dary, które mają nie tylko wartość materialną, ale przede wszystkim sentymentalną - na eksponaty, które mają swoją historię.



W trakcie pierwszej zbiórki, wśród darów mieszkańców Katowic dla Muzeum Śląskiego znalazły się buty męskie z lat pięćdziesiątych XX wieku, mundur górniczy, kartki na benzynę, lampa kolejarska z okresu II wojny światowej, radio marki Pionier, niezbędnik do czyszczenia broni z okresu międzywojennego, kropielniczka z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Przyniesiono też kilim z XX wieku, który, według ofiarodawcy, został wykorzystany jako rekwizyt w serialu "Blisko, coraz bliżej".



Kolejna zbiórka odbędzie się 21 lipca w siedzibie Chorzowskiego Centrum Kultury.



Akcja będzie trwała do maja 2013 roku. Zbiórki będą się odbywały w soboty i niedziele w różnych miastach województwa śląskiego. (PAP)



ktp/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a