Kapłanka bogini Izydy trafi do Wirtualnych Muzeów Małopolski

Trójwymiarowemu skanowaniu poddany został otwarty po raz pierwszy od kilkunastu lat sarkofag z mumią oraz kartonaż, czyli dekorowana powłoka, którą przykrywano ciało.



"Cieszymy się, że Muzeum Archeologiczne, największe i najstarsze w Polsce, uczestniczy w tym projekcie. Otwieranie sarkofagu było dla nas pewnym przeżyciem. Zobaczyliśmy, że mumia jest w znakomitym stanie. Teraz dzięki nowoczesnym technologiom będziemy mogli ją prezentować w formacie 3D. Mamy nadzieję, że zachęci to ludzi do zobaczenia naszych zbiorów nie tylko w komputerze, ale też w oryginale" - mówił w środę dyrektor Muzeum Archeologicznego dr Jacek Górski.



Mająca ponad 2 tys. lat mumia pochodzi z wykopalisk prowadzonych na początku XX wieku w el-Gamhud przez pierwszego polskiego egiptologa i koptologa Tadeusza Smoleńskiego. Kapłanka bogini Izydy - Aset-iri-khet-es - spoczywa w trumnie z okazałym wypukłym wiekiem.



Dzięki badaniom przeprowadzonym w 1996 r. ustalono, że była to młoda kobieta, która zmarła ok. 2 tys. 300 lat temu na skutek utraty krwi spowodowanej przebiciem tętnicy przez pękniętą kość podudzia. Specjalistom udało się określić m.in. kod genetyczny zmarłej i jej grupę krwi.



"To największy pod względem rozmiarów obiekt ze zbiorów egiptologicznych w Polsce i najlepiej przebadany przez specjalistów" - mówił dziennikarzom kustosz zbiorów egiptologicznych Muzeum Archeologicznego w Krakowie dr Krzysztof Babraj. "W starożytności sarkofag ten został obrabowany. Podczas konserwacji uznaliśmy, że mumię trzeba rozwinąć i jeszcze raz zawinąć w zwoje. Nie znaleźliśmy żadnych amuletów, kosztowności ani wyposażenia" - dodał Babraj.



Na spodzie sarkofagu znajduje się wizerunek stojącej Izydy-Hathor z zachowaną oryginalną kolorystyką.



Sarkofag i mumia są skanowane w trójwymiarze z wykorzystaniem technologii światła strukturalnego. "Metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla zabytkowych obiektów" - mówił Paweł Szelest z Regionalnej Pracowni Digitalizacji. Ze względu na rozmiary sarkofagu, który ma długość 2 m i 15 cm, digitalizacja potrwa 2-3 dni. Specjaliści będą robić przerwy, by w pomieszczeniu utrzymana była odpowiednia temperatura i wilgotność. Mumia nie będzie wyjmowana z sarkofagu.



"Uzyskany przez nas materiał posłuży do stworzenia najpierw modelu w wysokiej rozdzielczości, a potem modeli zoptymalizowanych, które będzie można oglądać w internecie. Będzie można otworzyć sarkofag, zajrzeć do środka i od spodu. Obraz będzie uzupełniony informacjami na temat zabytku" - mówił Szelest.



W planach jest digitalizacja także innych eksponatów ze zbiorów Muzeum Archeologicznego.



Dzięki realizacji projektu Wirtualne Muzea Małopolski w internecie będzie można zobaczyć w sumie 700 najciekawszych i najcenniejszych obiektów z 35 małopolskich muzeów. Około 500 z nich będzie dostępnych w formacie 3D - będzie je można obracać, przybliżyć, zobaczyć wszystkie detale.



Pierwszym zdigitalizowanym obiektem była rzeźba św. Stanisława z przełomu XV i XVI w., znajdująca się w zbiorach Muzeum w Chrzanowie. Do tej pory specjaliści sfotografowali i zeskanowali 270 obiektów. Portal ma ruszyć w połowie przyszłego roku.



Celem projektu Wirtualne Muzea Małopolski jest pokazanie, że w muzeach - także tych mniej znanych - są interesujące zbiory, które warto zobaczyć na własne oczy. Projekt współfinansowany ze środków UE realizuje Małopolski Instytut Kultury we współpracy z Departamentem Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego i 35 muzeami.(PAP)



wos/ ls/ bk/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a