Kamienną tablicę z X wieku odkryto w Indiach

Odkrycia dokonano podczas badań prowadzonych w miejscowości Karattampatti koło miasta Thuraiyur, położonego w odległości około 35 kilometrów od Tiruchirapalli, stolicy dystryktu o tej samej nazwie w centralnej części stanu Tamil Nadu.



Zespół archeologów pod kierunkiem Subasha Chandiry Bose z Centrum Badań Kultury w Coimbatore odkrył na stanowisku kamienną płytę z płaskorzeźbą przedstawiającą postać uzbrojonego mężczyzny.



Dobrze zachowane znalezisko o kształcie prostokąta ma 92 centymetry wysokości i 30 centymetrów szerokości. W dolnej części płyty znajduje się płaskorzeźba z postacią wojownika z mieczem w lewej ręce, a pozostała część powierzchni pokryta jest wyraźnie widocznymi inskrypcjami.



Tekst na tablicy głosi, że pochodzi ona z 31 roku panowania Parantaki Coli I - to jest z 938 r. n.e. – i została wykonana ku czci wojownika Nagana, który poległ w walce z bandą rabusiów próbującą uprowadzić stado krów z wioski Viriyur. Wdzięczni mieszkańcy wioski podarowali córce zabitego wojownika ziemię pod uprawy.



Opisywane na płycie wydarzenia miały miejsce w czasie, kiedy Parantaka Ćola I z tamilskiej Dynastii Colów (ok. 300 r. p.n.e. – 1279 r. n.e.) był w latach 907-950 władcą panującym w imperium Colów w południowych Indiach. (PAP)



jot/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17