Kalisz: wystawa skarbów wydobytych z sekretnych miejsc

Wszystkie prezentowane zabytki pochodzą z Pracowni Zbiorów Gdańskich i Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Wydobyto je na parcelach położonych w obrębie Starego i Głównego Gdańska, gdzie prowadzono ratownicze badania inwestycyjne.



Odkryto tam kilka latryn. Wydobyto z nich przeszło 400 całych naczyń ceramicznych, chińskiej porcelany, monet, instrumentów muzycznych, holenderskich fajansów, szklanych ampułek i buteleczek z wyposażenia apteki, elementów cynowej i szklanej zastawy stołowej, różnego rodzaju fajek, przyborów toaletowych, elementów strojów oraz bogatą kolekcję zabawek, w tym XVII-wieczną marcepanową figurkę Dzieciątka Jezus z szopki bożonarodzeniowej, a nawet fragment ciastka.



„Motywem przewodnim wystawy jest przestrzeń prywatna mieszczan. Artefakty wydobyte z latryn, pokazano w kontekście życia rodzinnego, ilustrując takie zagadnienia jak dieta, zdrowie, moda, czy dzieciństwo” – twierdzą komisarze ekspozycji, Ewa Trawicka i Agnieszka Ruta.



Na ekspozycji można obejrzeć m.in. naczynia i sprzęty kuchenne, dziecinne zabawki oraz przedmioty używane dla zachowania zdrowia i urody, a nawet ziarna, na podstawie których zrekonstruowano dietę dawnych mieszkańców Gdańska. „Jedne z przedmiotów, mimo kilkusetletniego wieku wydają się znajome, a inne zupełnie zapomniane” – mówią komisarze.



Według archeologa z kaliskiego muzeum Leszka Ziąbki, gdańskie toalety budowano kiedyś na zapleczach posesji, często w ich narożnikach lub przy oficynach oraz w pobliżu zabudowań gospodarczych, a niekiedy przy kuchniach. „Stąd bogactwo przedmiotów, które tam się znalazły” – powiedział.



Ekspozycję można oglądać do końca maja.(PAP)



zak/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a