Kalisz: na Jarmarku Archeologicznym o potrawach Słowian
Według szefa Towarzystwa Roberta Kotschmarowa o sposobie żywienia można dowiedzieć się przede wszystkim z badań archeologicznych. „Wiemy na przykład, że Słowianie hodowali trzodę chlewną, ponieważ w pobliżu ich osad znaleziono wiele kości zwierzęcych” – powiedział PAP.
Dawni Słowianie (VIII-X wiek) żywili się w sposób prosty, ale zdrowy – mówił archeolog Paweł Lis z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Zostało to potwierdzone w badaniach. „Od roku 2005 próbujemy odtworzyć, na podstawie źródeł archeologicznych i przeprowadzonych analiz paleobotanicznych i archeozoologicznych oraz etnograficznych, menu wczesnośredniowiecznych Słowian” – tłumaczył.
Według Lisa, Słowianie bazowali na uprawie zbóż, z którego robili kasze i mąki. Mięso z własnych hodowli nie gościło zbyt często na ich stołach, częściej podawano dziczyznę. „Z hodowli uzyskiwano przede wszystkim mleko, z którego wytwarzano nabiał – śmietanę, masło, twarogi, serwatki” – powiedział PAP Lis.
Menu uzupełniało w dużym stopniu zbieractwo. Dzięki znajomości roślin i doświadczeniu, Słowianie potrafili przyprawiać potrawy, na przykład kasze. „Dostarczali swojemu organizmowi niezbędnych witamin i mikroelementów, a niektóre składniki pożywienia dostarczały ich więcej niż współczesna żywność” – twierdzi Lis.
Przez sobotę i niedzielę goście Jarmarku mogli spróbować wielu słowiańskich potraw. Podawano m.in. kwas chlebowy, jagłę, proso, żur, razowy chleb wypiekany na ognisku, kaszę i soczewicę, polewkę z - uznawanej dziś za chwast a cenionej przez Słowian, jako warzywo - komosy białej, podpłomyki z trzech gatunków mąk: gryczanej, żytniej i pszennej, połączonej z kminkiem i czarnuszką.
Były też pstrągi z pieca garncarskiego, w którym oprócz wypalania naczyń wędzono ryby i suszono owoce. Podawano również słowiańskie potrawy mięsne przyrządzone w trakcie Jarmarku przez samych członków Towarzystwa.
Grodzisko na Zawodziu pochodzi z okresu IX-XII wieku. Dzięki środkom UE, zrekonstruowano za ok. 6 mln zł m.in. przyziemie kolegiaty, drewniane chaty, pomosty i fragmenty umocnień z epoki pierwszych Piastów. UE uznała projekt Kaliskiego Grodu Piastów, jako kluczowy w promocji dziedzictwa Europy.
Od IX do XIII wieku, na Zawodziu znajdowało się silnie ufortyfikowane centrum wczesnośredniowiecznego państwa. Była tu np. siedziba kasztelanii i księstwa oraz władzy kościelnej. Położenie grodu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych i komunikacyjnych zdecydowało o szybkim rozwoju miejscowego rzemiosła i handlu.
Gród najbardziej rozwijał się w okresie panowania Mieszka III Starego, zwanego powszechnie „księciem całej Polski”. Kaliską dzielnicę wspominał w 1106 r. Gall Anonim. (PAP)
zak/ amac/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17