Kalisz: kwesta na renowację grobowca powstańca styczniowego

Publiczną zbiórkę pieniędzy organizuje kaliski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przy wsparciu władz miasta. Kwestować będą aktorzy, dziennikarze, sportowcy i samorządowcy.



Jak poinformował PAP prezes kaliskiego PTTK Mateusz Przyjazny, znaczną część pieniędzy zebranych w trakcie tegorocznej zbiórki pochłonie przeprowadzona już renowacja grobowca Katasonowiczów, Grabowskich i Myszkiewiczów - przybyłych z Macedonii inicjatorów założenia w XVIII w. w Kaliszu prawosławnej nekropolii. Jej remont zakończył się w połowie tego roku. Koszt prac remontowych wyniósł 30 tys. zł, wykonawcy zapłacono dotąd 20 tys. zł, które zebrano podczas trzech poprzednich zbiórek.



"Gdyby udało nam się zebrać więcej pieniędzy przeznaczymy je na restaurację grobowca zmarłego w 1923 roku powstańca styczniowego Mikołaja Henryka Millera, co uzgodniliśmy z konserwatorem zabytków" - poinformował Mateusz Przyjazny.



Na cmentarzu prawosławnym w Kaliszu znajdują się m.in. groby Ukraińców z Armii Pelury. Pochowano tam także około 50 wyższych oficerów, w tym 16 generałów Ukraińskiej Armii Ludowej, walczących wspólnie z Polakami w wojnie bolszewickiej 1920 r.



Na nekropolii złożono też szczątki sprzyjającego Polakom carskiego gubernatora Kalisza od 1883 r. Michała Piotrowicza Dragana. Jego polityka doprowadziła do rozkwitu miasta.



Cmentarz prawosławny położony jest w samym centrum miasta, przy tzw.Rogatce. Obok znajdują się jeszcze dwie inne zabytkowe nekropolie: rzymsko-katolicka z 1807 r. i ewangelicko-augsburska z połowy XVII wieku. Wszystkie wpisane są do rejestru zabytków. (PAP)



rpo/ ako/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a