Kalisz: inscenizacja bitwy z 1383 r.

Wojnę dość dokładnie opisuje w swojej kronice Janko z Czarnkowa i na jego relacji oparto scenariusz imprezy. W inscenizacji uczestniczyło około stu wojów i rycerzy, a przyglądało się jej wielu mieszkańców Kalisza.



"Podczas oblężenia, aż dwie strony próbowały w sobotę i niedzielę zdobyć miasto. Były to oddziały książąt Konrada Oleśnickiego i Siemowita Mazowieckiego. Miasta bronili wojowie pod wodzą starosty wielkopolskiego Domarata z Iwna" - powiedział PAP archeolog z kaliskiego Muzeum Okręgowego Leszek Ziąbka. Inscenizacji bitwy towarzyszyła odpowiednia oprawa muzyczna.



Obok istniejących na Zawodziu budynków zbudowano proste umocnienia, kozły hiszpańskie, a każda ze stron konfliktu miała oddzielne obozowiska. Organizatorzy Biesiady podkreślają, że w Kaliszu nie gościło wcześniej tak wielu odtwórców reprezentujących ciężkozbrojne rycerstwo i na tak wysokim poziomie rekonstrukcyjnym. Przyjechały też grupy z zagranicy.



Na Zawodziu rozstawiono stoiska dawnych rzemieślników, zbudowano pokazowe obozowiska rycerskie.



Grodzisko na Zawodziu pochodzi z IX-XII wieku. Dzięki środkom UE, zrekonstruowano tutaj za ok. 6 mln zł m.in. przyziemie kolegiaty, drewniane chaty, pomosty i fragmenty umocnień z epoki pierwszych Piastów. UE uznała projekt Kaliskiego Grodu Piastów jako kluczowy w promocji dziedzictwa kulturalnego Europy.



Od IX do XIII wieku na Zawodziu znajdowało się silnie ufortyfikowane centrum wczesnośredniowiecznego państwa. Była tu siedziba kasztelanii, ziemi i księstwa oraz władzy kościelnej. Położenie grodu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych i komunikacyjnych zdecydowało o szybkim rozwoju miejscowego rzemiosła i handlu.


Gród najbardziej rozwijał się w okresie panowania Mieszka III Starego, zwanego księciem całej Polski.



Głównym organizatorem imprezy był Poczet Wierzbięty z Krotoszyna (Wielkopolska), który jest jedną z najlepszych grup rekonstrukcyjnych w kraju, zajmującą się okresem końca XIV wieku i początkami następnego stulecia. (PAP)



zak/ je/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a