Kalisz: 67. rocznica wyzwolenia obozu w Dachau
Po raz pierwszy w uroczystościach nie uczestniczył żaden z byłych więźniów. W Polsce żyje tylko jeden z nich, 99-letni ks. Leon Stępniak, który ze względu na stan zdrowia nie mógł przyjechać do Kalisza.
Od 2006 r. uroczystości dziękczynne w Kaliszu odbywają się w Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w okresie II wojny światowej, ustanowionego przez Konferencję Episkopatu Polski. Organizację obchodów powierzono diecezji kaliskiej.
Centralnym punktem tegorocznych uroczystości była msza św. celebrowana przez biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę. Uczestniczyło w niej ośmiu biskupów oraz kapłani z wszystkich metropolii i diecezji.
W obliczu planowanej przez Niemców zagłady obozu, księża przysięgli 67 lat temu św. Józefowi Kaliskiemu, że w przypadku ocalenia spotykać się będą każdego roku w Kaliszu – miejscu kultu tego świętego.
Obóz w Dachau istniał w latach 1933-1945. W czasie II wojny światowej był głównym na Zachodzie obozem koncentracyjnym, w którym Niemcy więzili polskie duchowieństwo. W Dachau przebywało ok. 200 tys. więźniów wielu narodowości. Wśród nich było 1786 księży i zakonników, z których 847 przeżyło wojnę i doczekało wyzwolenia przez armię amerykańską.
W podziemiach kaliskiej bazyliki istnieje Kaplica Męczeństwa i Wdzięczności oraz archiwum księży polskich więzionych w Dachau. Wśród eksponatów są m.in. zdjęcia z 1975 r., kiedy to księży z obozu w Dachau przyjął papież Paweł VI. Był wtedy z nimi przyszły papież Jan Paweł II. Wśród eksponatów są m.in. kawałki obozowego chleba, ręcznie napisany modlitewnik, krzyże, medaliki, obozowe dokumenty i zdjęcia.
W czasie pielgrzymki w 1997 r. Jan Paweł II dziękował w Kaliszu księżom z Dachau za to, że „w straszliwych dniach obozu koncentracyjnego, w czasach pogardy związanej z II wojną światową i z hitlerowskim zniewoleniem społeczeństwa (...), zawierzyli swoje cierpienie św. Józefowi”.
Wśród polskich księży więzionych w Dachau byli m.in. zmarli w 2007 r. kardynałowie Ignacy Jeż i Adam Kozłowiecki oraz arcybiskup Kazimierz Majdański.(PAP)
zak/ hes/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17