Jesienne propozycje stołecznego Przystanku Historia

We wtorek, 11 października, Przystanek Historia inauguruje cykl "Teatr w PRL-u", który poprowadzi dr Joanna Krakowska z Zakładu Historii i Teorii Teatru Polskiej Akademii Nauk. "Na cały nadchodzący rok zaplanowała ona spotkania dotyczące historii teatru czasu PRL-u. Pierwsze spotkanie będzie takim swoistym wprowadzeniem do tematu, pokazaniem jakie są punkty widzenia, źródła i konteksty sytuacji teatru. Kolejne seminaria będą poświęcone m.in. teatrowi tzw. drugiego obiegu i teatrowi Erwina Axera, a także fenomenom teatru żydowskiego, teatru telewizji czy kobiet w teatrze" - powiedziała PAP Monika Koszyńska z Przystanku Historia.



"Spacerkiem po Warszawie" to jeden najstarszych cykli organizowanych przez warszawski oddział IPN. Prowadzi go znany varsavianista Jarosław Zieliński. "Seminaria cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród stołecznych przewodników. Najbliższe środowe spotkanie nosi tytuł +Od historyzmu do wczesnego modernizmu – piękno konstrukcji przeciw pięknemu ornamentowi: od połowy XIX w. do 1914 r.+; kolejne będą poświęcone m.in. echom polskiej tradycji w architekturze lat 20., szkole warszawskiej w okresie międzywojennym czy funkcjonalizmowi i konstruktywizmowi lat 1929-39. Opowieści Jarosława Zielińskiego są ilustrowane slajdami oraz fragmentami filmów" - relacjonowała Koszyńska.



"Muzyka w PRL-u" to autorskie seminarium dziennikarza i krytyka muzycznego Marka Wiernika, który co miesiąc zaprasza na spotkania gości i przybliża jakiś fragment historii muzyki popularnej w PRL-u. "Poprzednie seminarium było poświęcone muzycznej cenzurze, najbliższe które odbędzie się w nadchodzący czwartek będzie natomiast opowiadać o złotej erze big-bitu. Każde ze spotkań jest poświęcone innemu tematowi. Mają taką formułę otwartego radia - albo sam prowadzący opowiada o prezentowanych fragmentach filmów i muzyki z okresu PRL-u albo prowadzi rozmowę z zaproszonym gościem. Cieszą się dużym zainteresowaniem" - dodała pracownica Przystanku Historia. (PAP)



akn/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17