Jacek Kuroń został patronem ulicy w Olsztynie
Rada miasta podkreśliła, że Kuroń był nie tylko jednym z przywódców opozycji w PRL, ale także człowiekiem o wielkim sercu i niebywałej skromności, obdarzonym wyjątkową wrażliwością społeczną. "W pełni zasługuje na to, żeby być patronem jednej z ulic Olsztyna" - napisano w uzasadnieniu uchwały.
Wniosek o nadanie imienia Jacka Kuronia jednej z olsztyńskich ulic złożyli w 2004 r. lokalni politycy z Unii Wolności. Samorząd podjął decyzję dopiero w tym roku z powodu długiej listy osób oczekujących na takie uhonorowanie.
Współzałożyciel KOR-u został patronem niewielkiego odcinka dawnej ul. Artyleryjskiej. Władze miejskie uzasadniły zmianę nazwy ulicy koniecznością uregulowania porządku administracyjnego, wynikającą z przebudowy układu komunikacyjnego tej części Olsztyna.
Jak wyliczyli urzędnicy magistratu przy ul. Jacka Kuronia znajduje się osiem budynków, w których zameldowanych jest na stałe siedem osób i funkcjonuje 11 firm.
Właściciele tych firm złożyli przed kilku dniami w ratuszu petycję z żądaniem pozostawienia starej nazwy ulicy. Zdaniem przedsiębiorców każda zmiana naraża ich na dodatkowe koszty, związane z aktualizacją adresów w licznych dokumentach, a także na pieczątkach, szyldach i materiałach reklamowych.
Podczas środowej sesji rady miasta za uchwałą nadającą ulicy nowego patrona zagłosowało 19 radnych. Przeciwnych było trzech radnych PiS i Solidarnej Polski, którzy ocenili poglądy i życiorys polityczny Kuronia, jako zbyt kontrowersyjne.
Szef klubu PiS w radzie miejskiej Dariusz Rudnik stwierdził, że są "możliwości nadania ulicy patronom bardziej godnym". I przypomniał - zgłaszany przez jego ugrupowanie w ubiegłej kadencji - pomysł nazwania jednej z ulic w Olsztynie imieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Zmarły w 2004 roku Jacek Kuroń był jednym z najpopularniejszych polskich polityków; działaczem Solidarności, jednym z twórców Komitetu Obrony Robotników, przez wiele lat posłem na Sejm; był też historykiem, publicystą, wychowawcą, pisarzem i społecznikiem.(PAP)
mbo/ eaw/ mow/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17