IV edycja nagrody IPN "Świadek historii" na Podlasiu
Kandydatów do nagrody mogą do 29 lutego 2012 r. zgłaszać do białostockiego oddziału IPN instytucje, organizacje społeczne, ale też osoby fizyczne.
Nagroda ma być wręczona 27 września, w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego - poinformował PAP rzecznik IPN w Białymstoku Tomasz Danilecki.
W województwie podlaskim nagroda "Świadek historii" jest wręczana od 2009 r. Jest przyznawana za zasługi na rzecz upamiętniania historii Polski. Dostają ją osoby z regionu, które wspierają działania prowadzone przez pion edukacyjny IPN. Nagrodę przyznaje kapituła, której przewodniczy prezes IPN.
Jak tłumaczy Danilecki, nagroda "Świadek historii" została zainicjowana w Białymstoku jako lokalna odmiana ogólnopolskiej nagrody IPN "Kustosz pamięci narodowej", by honorować działaczy w regionie.
Nagrodę mogą otrzymać zarówno osoby będące obywatelami polskimi, jak i te, które takiego obywatelstwa nie mają. Może być przyznana nie tylko osobie żyjącej, ale i pośmiertnie.
Dotychczas w Podlaskiem nagrodą "Świadek historii" uhonorowano 29 osób. W 2011 roku przyznano ją m.in. pośmiertnie Ryszardowi Kaczorowskiemu - ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Otrzymał ją także łomżyński biskup senior Tadeusz Bronakowski, działaczka środowiska sybiraków Klara Rogalska, rotmistrz Bernard Wasilewski, pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Białymstoku, były senator AWS Stanisław Marczuk.
Nagradzano też w minionych latach wielu działaczy lokalnych, m.in. żołnierzy podziemia niepodległościowego, budowniczych pomników i tablic upamiętniających historię walk o niepodległość Polski, ofiary represji sowieckich czy ofiary UB.
W poprzednich latach uhonorowano także m.in. metropolitę białostockiego arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego czy prezesa Związku Sybiraków Tadeusza Chwiedzia.
Nagroda "Świadek historii" jest także od dwóch lat przyznawana przez IPN w Poznaniu. Według Danileckiego, nagrodę chce też wręczać IPN w Łodzi.(PAP)
kow/ rof/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17