IPN wystąpił o pomoc prawną do Rosjan ws. obławy augustowskiej

Białostoccy prokuratorzy IPN od kilku lat prowadzą śledztwo dotyczące obławy augustowskiej. Historycy uważają zdarzenia z lipca 1945 roku na Suwalszczyźnie za największą po II wojnie światowej niewyjaśnioną dotąd zbrodnię dokonaną na Polakach. Nie wiadomo, gdzie ofiary były wywiezione, ani gdzie spoczywają ich zwłoki.



Kilka miesięcy temu nadzieja na wyjaśnienie zbrodni pojawiła się za sprawą informacji podanych przez rosyjskiego historyka Nikitę Pietrowa, wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia "Memoriał", dokumentującego zbrodnie stalinowskie. Okazało się, że dotarł on do nieznanych dotychczas dokumentów dotyczących obławy i informacje o tym opublikował w swojej książce.



W październiku Pietrow był w Polsce, spotkał się m.in. z rodzinami ofiar obławy. Został też wówczas przesłuchany w śledztwie IPN dotyczącym tej sprawy.



Jak poinformował w przekazanym PAP komunikacie prasowym naczelnik pionu śledczego IPN w Białymstoku, prokurator Zbigniew Kulikowski, wniosek do strony rosyjskiej to wniosek uzupełniający, skierowany do Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej za pośrednictwem polskiej Prokuratury Generalnej. W tym wniosku prokuratorzy IPN proszą o nadesłanie do akt śledztwa urzędowego odpisu szyfrotelegramu, w którym jest mowa o ilości broni zabranej żołnierzom podziemia zatrzymanym w obławie, a także o zatrzymaniu dowódcy Szymona Krupińskiego, który jest na liście osób zaginionych w obławie.



Prokuratorzy IPN wskazują też, w jakim konkretnie zespole archiwalnym ten dokument jest przechowywany. Oprócz tego proszą stronę rosyjską o nadesłanie m.in. urzędowych odpisów materiałów z wszczętych i przeprowadzonych śledztw wobec osób zatrzymanych podczas obławy augustowskiej.



Prokurator Kulikowski poinformował też, że do dzisiaj strona rosyjska nie odpowiedziała na wniosek o pomoc prawną z czerwca tego roku, w którym była prośba o nadesłanie urzędowego odpisu innego szyfrotelegramu, w którym była informacja o planowanej likwidacji blisko 600 osób, zatrzymanych w rejonie Puszczy Augustowskiej. (PAP)



(planujemy kontynuację tematu)



rof/ kow/ hes/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a