IPN szuka bliskich ofiar hitlerowskich egzekucji w Warszawie

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Warszawie kontynuuje śledztwo wszczęte przez byłą Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce (dawna sygnatura akt Ds. 1/78), w sprawie zabójstw ok. 37 tys. osób pochodzących z Warszawy oraz okolicznych miejscowości. Miały one miejsce od października 1939 do 1 sierpnia 1944 roku podczas egzekucji ulicznych w Warszawie oraz w ruinach warszawskiego getta.



W toku śledztwa ustalono, iż pokrzywdzeni najczęściej zatrzymywani byli w związku z prowadzonymi przez niemiecką policję i gestapo śledztwami albo w wyniku przeprowadzanych łapanek, a potem osadzani w więzieniu na Pawiaku. Następnie skazywani byli na mocy wyroków sądu doraźnego niemieckiej policji bezpieczeństwa na kary śmierci. Dane skazanych publikowane były w obwieszczeniach umieszczanych na ulicach Warszawy jako osób przeznaczonych do ułaskawienia - pod warunkiem, iż nie będą powtarzały się napady na Niemców. W kolejnych obwieszczeniach informowano o rozstrzelaniu osób przewidzianych do ewentualnego ułaskawienia w związku z kolejnym atakiem na Niemców lub Polaków pozostających w służbie niemieckiej.



Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie zwraca się z apelem do krewnych osób zamordowanych podczas egzekucji ulicznych dokonanych od października 1939 do 1 sierpnia 1944 roku, którzy nie byli do tej pory przesłuchani w tej sprawie oraz do osób posiadających istotne wiadomości na temat zdarzeń będących przedmiotem śledztwa, o nawiązanie kontaktu listownego lub telefonicznego. Informacje można kierować pod adresem: Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, pl. Krasińskich 2/4/6, 00-207 Warszawa - z powołaniem się w korespondencji na sygnaturę sprawy S 4/12/Zn lub pod tel. (022) 530 86 26. (PAP)



akn/ mlu/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17