IPN rozpoczyna badania na terenie "Łączki" na Cmentarzu Powązkowskim

Byli wśród nich m.in. gen. August Emil Fieldorf "Nil" i rtm. Witold Pilecki.



"Rozpoczęliśmy dziś badania przy pomocy metod nieinwazyjnych georadarowych, na tzw. Łączce na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie w latach 40. i 50. ubiegłego wieku chowano ofiary terroru komunistycznego, najczęściej żołnierzy Polski Podziemnej przetrzymywanych w więzieniu na Mokotowie. Te badania są kolejnym niezbędnym krokiem, po poprzedzających je badaniach źródłowych, zmierzającym do podjęcia w możliwie krótkim czasie działań ekshumacyjnych" - powiedział PAP w czwartek kierujący badaniami Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku terroru komunistycznego.



Jak wyjaśnił, w czwartek i piątek potrwa najważniejsza część badań georadarowych na obszarze samej "Łączki". "W następnym okresie będziemy je rozszerzali o sąsiednie kwatery. Tymczasem będziemy prowadzili dokumentację foto, żeby można było rozpocząć już procedury prawno-administracyjne i finansowe związane z konkretnymi działaniami ekshumacyjnymi. Ale ten najważniejszy obszar, gdzie prawdopodobnie pochowani są ci najważniejsi z ważnych - gen. Fieldorf, rtm. Pilecki, mjr +Łupaszka+ czy ppłk. Ciepliński, to ten który badamy obecnie" - zaznaczył Szwagrzyk.



Podkreślił równocześnie, że wyniki dotychczasowych badań są "bardzo obiecujące". "Urządzenie georadarowe wykazuje tutaj bardzo poważne anomalie w strukturze gleby, które mogą wskazywać, że znajdują się tam szczątki. I jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie to jeszcze wiosną będziemy mogli rozpocząć działania ekshumacyjne, na czym bardzo nam zależy" - dodał pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku terroru komunistycznego.



Wśród ofiar, które prawdopodobnie spoczywają na "Łączce", jest m.in.: szef Kedywu Komendy Głównej AK gen. August Emil Fieldorf "Nil", przywódcy Zrzeszenia WiN w tym: ppłk Łukasz Ciepliński, żołnierz AK i dobrowolny więzień Auschwitz rtm. Witold Pilecki, cichociemny mjr Bolesław Kontrym "Żmudzin", legendarny dowódca oddziałów partyzanckich AK, Delegatury Sił Zbrojnych i WiN mjr Hieronim Dekutowski "Zapora", komendant Wileńskiego Okręgu AK płk Antoni Olechnowicz "Pohorecki", dowódca 5. Brygady Wileńskiej mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", komendant XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Józef Kozłowski "Las", dowódca 3. Brygady Wileńskiej AK por. Gracjan Fróg "Szczerbiec" oraz dowódca odtworzonej 6. Brygady Wileńskiej AK por. Lucjan Minkiewicz Wiktor".



Na podstawie dokumentów szacuje się, że na "Łączce" może być pochowanych nawet ponad 280 osób.



Działania podjęte przez Instytut Pamięci Narodowej na Cmentarzu Powązkowskim realizowane są w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego "Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956".



Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego realizowane są przez IPN na terenie całej Polski. Największe prace prowadzone były do tej pory na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, gdzie przygotowywana jest osobna kwatera upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych. (PAP)



akn/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17