IPN organizatorem I Festiwalu Komiksu Historycznego
Pomysłodawcami festiwalu są: Anna Klimowicz z Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej i Dariusz Cybulski, rysownik komiksów i redaktor portalu Aleja Komiksu. IPN jest głównym organizatorem całego przedsięwzięcia.
Jak podają organizatorzy, celem festiwalu jest popularyzowanie historii naszego kraju, szczególnie najnowszej, zwłaszcza wśród osób młodszego pokolenia.
"Komiksy historyczne stają się ostatnio coraz popularniejsze. To dobry sposób mówienia o historii i o osobach, które dokonały czegoś ciekawego czy bohaterskiego. Młodzi ludzie chętniej sięgną po komiks niż po kolejny historyczny podręcznik" - powiedziała PAP Anna Klimowicz. Oceniła, że komiks jest dobrym nośnikiem ważnych treści, które można w przystępny sposób przekazać dzieciom i młodzieży.
Otwarcia festiwalu mają dokonać wspólnie rysownik, twórca postaci Tytusa, Romka i A'Tomka, Henryk Jerzy Chmielewski i prof. Jerzy Eisler z warszawskiego oddziału IPN. Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in. pisarz fantasy i popularyzator sztuki komiksu Tomasz Kołodziejczak, trójmiejski rysownik Tomasz Mering oraz dziennikarz i publicysta Krzysztof Wyrzykowski.
Festiwal podzielony będzie na dwie zasadnicze części: dyskusyjną i warsztatową. W planie części dyskusyjnej są spotkania i rozmowy z twórcami komiksów. Uczestnicy będą np. mogli dowiedzieć się, jak napisać scenariusz do komiksu. W części warsztatowej przewidziane są ćwiczenia z rysunku oraz nauka języka japońskiego, prowadzona przez Atsuhiko Taniguchiego z publikującego komiksy wydawnictwa Waneko.
Publiczności zostanie pokazany komiks "Solidarność", autorstwa aktora i satyryka Jacka Fedorowicza. Przewidziano także prezentację komiksów wojennych oraz spotkanie z autorami antologii "Powstanie 44", komiksu wydanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zaplanowana jest też prezentacja fragmentów trzech najnowszych, dopiero powstających komiksów Chmielewskiego ("Tytus, Romek i A'Tomek w Bitwie Grunwaldzkiej z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani", "Tytus, Romek i A'Tomek w powstaniu warszawskim z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani", "Tytus, Romek i A'Tomek w Bitwie Warszawskiej 1920 z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani"). Ich fragmenty będą dostępne do oglądania na specjalnie przygotowanych planszach. Prezentacja ta ma nosić tytuł "Rysować historię".
Wśród wystawców pojawią się takie wydawnictwa jak Prószyński i Spółka, Egmont Polska, Bellona. Swoje stanowisko będzie także miało polsko-japońskie wydawnictwo Waneko. Prezentowane albumy będą poruszać głównie tematy związane z historią Polski, jednak znajdą się wśród nich także komiksy japońskie (mangi), np. "Hiroszima 1945", autorstwa Keiji Nakazawy. Komiksy będzie można kupić, podobnie jak płytę z muzyką "Solidarni z Japonią".
Wykonane podczas części warsztatowej festiwalu rysunki będą sprzedane na licytacji. Dochód ze sprzedaży płyt i rysunków ma być przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz pomocy mieszkańcom Japonii, poszkodowanym w wyniku marcowego trzęsienia ziemi i tsunami.(PAP)
maz/ hes/ mag/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17