Instalacja Jerzego Janiszewskiego w Gdańsku na rocznicę Sierpnia 80

Dzieło pt. „Koncert na wstążki” powstaje na skwerze przy Wielkim Młynie na Starym Mieście w Gdańsku. Instalacja składać się będzie z prawie 3 tys. 10-metrowych wstążek zawieszonych na stalowej konstrukcji na wysokości 20 metrów. Wstążki w 10 kolorach będą zwisać około pięciu metrów nad głowami przechodniów.



„Instalacja na placu ma prowokować ludzi do spotkania, zatrzymania się, bycia razem nie w formie protestu, paląc opony, wśród krzyków i wrzasków, lecz w kulturalnej estetyce. Chciałbym zobaczyć ludzi szczęśliwych i zadowolonych. Wstążki będą wydawać różne szelesty” – powiedział w środę dziennikarzom o idei swojej pracy Jerzy Janiszewski.



Po raz pierwszy podobne dzieło, złożone ze zwisających w dół wstążek, artysta wystawił w 1986 w Madrycie, a kilka lat później w Barcelonie.



Janiszewski od 1984 r. mieszka na stałe w Hiszpanii. 60-letni twórca, oprócz znanego na całym świecie znaku graficznego Solidarności, przygotował też m.in. w 2011 r. logo polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.



Pierwszy pokaz „Koncertu na wstążki” odbędzie się wieczorem 17 sierpnia. Pracę Janiszewskiego będzie można oglądać do 30 września.



Prezentacja instalacji „Koncert na wstążki” to jedna z imprez organizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku z związku z 32. rocznicą Sierpnia 80. 30 sierpnia w Dworze Artusa wykład pt. „Etyka solidarności. Refleksje w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych” wygłosi ks. Adam Boniecki.



„Obchody Sierpnia 80 kojarzą się głównie z 31 sierpnia – mszą św. i uroczystościami pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. To ważne i potrzebne rocznicowe rytuały. Ale my chcemy też postawić inne pytanie: co oznacza dla nas dziś solidarność. Temu służyć będzie właśnie cykl wykładów, które zamierzamy co roku organizować 30 sierpnia” – powiedział na konferencji prasowej dyrektor ECS Basil Kerski.



W ramach obchodów tegorocznej rocznicy Sierpnia 80 ECS zorganizuje także spotkania pod hasłem „Autorytety. Sopockie dialogi”. 13 sierpnia w MCKA Zatoka Sztuki w Sopocie czworo aktorów przedstawi wybór esejów Vaclava Havla, 16 sierpnia odbędzie się spotkanie z historykiem sztuki Andą Rottenberg, a 27 sierpnia - z Ewą Błaszczyk, aktorką i założycielką Fundacji "Akogo?".



Dla uczczenia 32. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych ECS przygotował także projekt edukacyjny "Zrozumieć Sierpień" w kilku dzielnicach Gdańska: Stogach, Nowym Porcie, Brzeźnie, Oruni i Siedlcach. Odbędą się tam m.in. festyny rodzinne, warsztaty fotograficzne, konkursy plastyczne dla dzieci i turnieje sportowe.



W ramach projektu "Zrozumieć Sierpień" przewidziano także zorganizowanie gry miejskiej w Szczecinie (16-24 sierpnia) oraz happeningu "Strajk superbohaterów" w Katowicach (14 września).



Obchody 32. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych organizuje także NSZZ “Solidarność”. Będą to m.in. 31 sierpnia popołudniowa msza w kościele św. Brygidy w Gdańsku oraz odsłonięcie pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego. Przed południem władze związku złożą kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, a na skwerze w Gdańsku-Wrzeszczu otwarta zostanie, przygotowana przez IPN, wystawa plenerowa “Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010”.



“Podobnie jak w ubiegłym roku nie wysyłamy oficjalnych zaproszeń na obchody rocznicy. Program uroczystości jest znany, każdy, kto chce, może wziąć w nich udział” – powiedział w środę rzecznik przewodniczącego Solidarności, Marek Lewandowski, odpowiadając na pytanie PAP, czy na uroczystości zostali zaproszeni premier, prezydent, szefowie partii politycznych i Lech Wałęsa.



31 sierpnia pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców kwiaty złożą także uczestnicy zjazdu zorganizowanego w sali BHP Stoczni Gdańskiej przez b. działaczy Solidarności Walczącej w 30. rocznicę powstania tej organizacji. (PAP)



rop/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a