Inscenizacja pacyfikacji siedziby zarządu regionu Solidarności w Łodzi

Przed budynkiem dawnej siedziby Solidarności przy ul. Piotrkowskiej (obecnie mieści się tam Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne) pojawiły się - tak jak w grudniu 1981 roku - oddziały ZOMO, transporter milicyjny oraz ludzie skandujący: "Solidarność!, Solidarność!", "Gestapo!, Gestapo!", "Nie ma wolności bez Solidarności!".



Stojące przed budynkiem osoby trzymały związkowe flagi.



Młodzież odgrywająca sceny sprzed lat podzielona była na kilka grup. Jedni wcieli się w funkcjonariuszy ZOMO, inni w związkowych działaczy, jeszcze inni odgrywali rolę "tajniaków". W czasie inscenizacji były przepychanki ze stojącymi pod budynkiem ludźmi, nawoływanie do opuszczenia gmachu przez działaczy Solidarności i w końcu wtargnięcie milicjantów do siedziby skąd wyprowadzono kilku związkowców i wsadzono do milicyjnej nyski.



Obserwujący widowisko bezpośredni uczestnicy wydarzeń sprzed 30 lat w rozmowie z dziennikarzami wspominali tamten dzień. Jeden z nich, mec. Rafał Kasprzyk, przypomniał, że związkowy budynek otoczyły dwie kompanie ZOMO, a sama pacyfikacja siedziby trwała kilkadziesiąt minut. Zatrzymanych działaczy "S" przewieziono do komendy milicji na ul. Lutormierską, skąd część trafiła do ośrodków internowania.



Obecny lider związku w Łódzkiem, Waldemar Krenc Lider, w rozmowie z PAP przyznał, że nie potrafi rozumieć, dlaczego w demokratycznym kraju nie ma "przyzwolenia na osądzenie osób odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego". "Dziś w Polsce przestępcy ci żyją lepiej niż osoby, które o wolną Polskę walczyły" - mówił.



Pacyfikacja dawnej siedziby "S" w grudniu 1981 r. rozpoczęła się ok. godz. 5.00 rano, kiedy to milicja włamała się do budynku, zabrała zawartość biurek, sprzęt elektrotechniczny i wyszła. Dwie godziny później do siedziby związku przyjechali liderzy łódzkiej "S" - Andrzej Słowik i Jerzy Kropiwnicki. Obaj wracali z Gdańska. Wezwali do strajku powszechnego.



Ok. godz. 13 rozpoczęła się interwencja milicji i ZOMO, która doprowadziła do aresztowania działaczy "S".



Inscenizacja pacyfikacji dawnej siedziby "S" była jednym z elementów łódzkich obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W ramach obchodów otwarto m.in. wystawę "585 dni stanu wojennego" przygotowaną przez IPN. Odbyła się sesja popularnonaukowa, a na późne popołudnie zaplanowano mszę św., po zakończeniu której jej uczestnicy przemaszerują pod Pomnik Krzyż, gdzie złożone zostaną kwiaty. (PAP)



jaw/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a