Inauguracja wystawy "Vivat Konstytucja!" - we wtorek

Ponad 120 eksponatów opowiadających o historii uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji zostanie pokazanych na wystawie "Vivat Konstytucja! W 220. rocznicę Konstytucji 3 maja", prezentowanej w Galerii Plenerowej przy Krakowskim Przedmieściu (róg ul. Traugutta) w Warszawie - poinformowała PAP Anna Belka z działu promocji Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, które jest współorganizatorem wystawy.



Na ekspozycji zobaczyć będzie można pisma urzędowe, tytuły prasowe i druki okolicznościowe przypominające czasy Sejmu Czteroletniego oraz relacje i wspomnienia autorów Konstytucji Trzeciomajowej, a także mapy, grafiki i fotografie.



Podczas wtorkowej inauguracji wystawy, która odbędzie się o godz. 14, zostanie opieczętowany reprint informującego o uchwaleniu konstytucji uniwersału z 7 maja 1791 roku - informują organizatorzy.



Wydany na polecenie Zgromadzenia Narodowego dokument ogłosili marszałkowie Sejmu Czteroletniego: Stanisław Małachowski i Kazimierz Nestor Sapieha. Uniwersał był wówczas odczytywany w kościołach, kancelariach ziemskich i grodzkich oraz ratuszach miast na terenie całej Rzeczpospolitej. Dokument opisywał polityczne i społeczne zmiany, jakie niosło ze sobą uchwalenie Konstytucji. Przedstawiał moment uchwalenia historycznego aktu prawnego jako początek przełomu społecznego i ocalenia narodu, wydobycia ojczyzny spod obcej przemocy i nieładu.



Ekspozycja "Vivat Konstytucja!" będzie przedstawiać też historię tzw. czarnej procesji, którą w trakcie obrad Sejmu Czteroletniego 2 grudnia 1789 roku prezydent Warszawy Jan Dekert poprowadził Krakowskim Przedmieściem na Zamek Królewski. Przedstawiciele miast królewskich złożyli wówczas na ręce króla petycję, w której prosili o przywrócenie miastom i ich obywatelom praw utraconych w XV i XVI wieku. Do postulatów przychylono się w ustawie o miastach królewskich z 18 kwietnia 1791 roku, która, wchodząc w skład Konstytucji 3 maja, przywracała miastom m.in. samorząd i prawo decydowania o finansach.



Wystawa będzie pokazywać, w jaki sposób Konstytucja była upamiętniana przez 220 lat od dnia jej uchwalenia, jak - na przestrzeni ponad dwóch wieków - rodziła się tradycja mówienia o Konstytucji Trzeciomajowej jako wartości narodowej.



Zebrane na wystawie obiekty pochodzą z warszawskich archiwów, muzeów i bibliotek. Ekspozycję zorganizowały: Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, Stołeczna Estrada. Patronat nad wystawą sprawuje Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.



Wystawa będzie czynna do 17 maja.(PAP)



mce/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a