Hołd polskim, ukraińskim i żydowskim obrońcom I Rzeczypospolitej

"Jest to pierwsze takie miejsce pamięci w skali całej Ukrainy, gdzie oddajemy hołd Ukraińcom, Polakom i Żydom, stojącym niegdyś ramię w ramię w obliczu wspólnego wroga" - powiedział w piątek PAP jeden z inicjatorów upamiętnienia Dmytro Panajir.



Tablicę z napisem "Pamięci wszystkich obrońców Satanowa" w języku ukraińskim, polskim i hebrajskim umieszczono na murze średniowiecznej bramy wjazdowej miasta.



W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miejskich, polscy dyplomaci, reprezentanci polskich i żydowskich stowarzyszeń kulturalnych, oraz duchowni.



"Zabiegając o upamiętnienie ukraińskich, polskich i żydowskich obrońców Satanowa chcieliśmy pokazać, że w historii tych trzech narodów były nie tylko konflikty, lecz i wiele wspólnych, szlachetnych kart" - podkreślił Panajir.



Pierwsze wzmianki o Satanowie, miejscowości położonej na północ od Kamieńca Podolskiego, pochodzą z 1385 roku. W 1404 roku król Władysław Jagiełło podarował miasto Piotrowi Szafrańcowi, zobowiązując go do wystawiania oddziału rycerskiego do obrony granic.



W XV wieku istniał tutaj zamek stanowiący obronę przed atakami Tatarów. W 1651 roku zamek został zdobyty i zrujnowany przez Kozaków. W 1776 roku zamek zdobyła armia turecka, mordując 4 tys. jego obrońców.



Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)



jjk/ ap/ bk/




Dyskusja na dany temat:


  • Robert05 napisał:

    [quote:ca7fea956c] W 1776 roku zamek zdobyła armia turecka, mordując 4 tys. jego obrońców.[/quote:ca7fea956c]Witam, podczas jakiej wojny, miało miejsce to wydarzenie? Pozdrawiam.

  • czarny olek napisał:

    Chodzi zapewne o rok 1676, wyprawa Ibrahima Szejtana, zakończona oblężeniem obozu pod Żórawnem



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a