Historyk: konflikt polsko-ukraiński lat 1942-47 był wojną

Jest to 300-stronicowa monografia, do której autor dodał dwa tomy nieznanych wcześniej dokumentów z archiwów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, oraz archiwum działacza Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Mykoły Łebedia w Uniwersytecie Harvarda. Zawierają one 478 dokumentów, m.in. dokumenty polskiego podziemia.



"Konflikt polsko-ukraiński nosi wszelkie cechy wojny, choć wojna ta nigdy nie została ogłoszona. Miała ona swych głównych aktorów, Ukraińską Powstańczą Armię i Armię Krajową, które utrzymywały kontakty, prowadziły działania frontowe i zawierały rozejmy, a przede wszystkim uznawały się wzajemnie za strony walczące" - powiedział Wiatrowycz PAP w środę.



Historyk zwrócił uwagę, że konflikt polsko-ukraiński, określany przez niego mianem wojny, toczył się w okresie II wojny światowej.



"Uczestnicy wojny polsko-ukraińskiej, czyli polskie i ukraińskie podziemie, w znacznej mierze zależeli od głównych rozgrywających w II wojnie światowej, ZSRR i nazistowskich Niemiec, którzy często prowokowali i pogłębiali konflikty między dwoma naszymi narodami" - podkreślił Wiatrowycz.



Zdaniem Ihora Iljuszyna, innego historyka ukraińskiego zajmującego się konfliktem polsko-ukraińskim lat II wojny światowej, publikacja książki Wiatrowycza to kolejny krok, pogłębiający dyskusję na ten temat, jednak jej autor jest w swych wywodach zbyt stronniczy.



"Źle odnoszę się do autorów prac, którzy stawiają sobie zadanie gromadzenia faktów, będących przeciwwagą dla argumentów kolegów z - powiedzmy - innego obozu. My, historycy, znajdujemy się przecież w jednym obozie, w obozie badaczy. Nie podoba mi się także, gdy historyk stara się propagować w swej pracy pewną tożsamość - radziecką, polską, ukraińską - czyniąc ją podstawą wyboru kryteriów oceny tych, czy innych wydarzeń" - powiedział Iljuszyn podczas prezentacji książki Wiatrowycza.



Autor "Drugiej wojny polsko-ukraińskiej 1942-1947", 34-letni Wołodymyr Wiatrowycz, pochodzi ze Lwowa. Jest absolwentem Uniwersytetu Lwowskiego, doktorem nauk historycznych. W latach 2008-2010 był dyrektorem archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.



Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)



jjk/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17