Historycy z uniwersytetów w Łodzi i Moskwie o podręcznikach historii

Jego wykład rozpoczął w poniedziałek konferencję historyków z Łodzi i Moskwy.



Podczas spotkania poruszane mają być m.in. tematy dotyczące publikacji w podręcznikach historii dziejów Europy Środkowo-Wschodniej, Polski i Rosji. Prelegentami są naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Moskiewskiego im. Łomonosowa, z którym łódzka uczelnia współpracuje od 1990 r.



Otwierający konferencję wykład pt. „Europa Środkowo-Wschodnia w najnowszych polskich podręcznikach historii" wygłosił prof. Edward Wiśniewski z Katedry Historii Nowożytnej Uniwersytetu Łódzkiego. Autor skupił się na podręcznikach historii obowiązujących w szkołach podstawowych i gimnazjach. W analizie pominął dzieje Polski.



Na wstępie Wiśniewski podkreślił, że w szkole podstawowej nie ma ciągłości nauki w kolejnych klasach. "Historia jest nauczana w szkole podstawowej w klasach IV, V i VI, ale nie jest to cykl chronologiczny. Każda klasa zaczyna historię od początku, od pradziejów. W podręcznikach do tych klas nie ma też praktycznie oddzielnego rozdziału poświęconego krajom Europy Środkowo-Wschodniej. W klasach IV i V nie ma zresztą niemal żadnych informacji o tym regionie" - podkreślił Wiśniewski.



Dodał, że pierwsze tematy dotyczące dziejów tego regionu Europy są dopiero w klasie VI.



„W jednym z podręczników w rozdziale +Kozacy i wojny z Rosją+ pojawia się po raz pierwszy informacja o Ukrainie, którą zamieszkiwali Kozacy. Później są również informacje o Rosji" - mówił Wiśniewski. Kolejne wiadomości dotyczące Europy Środkowo-Wschodniej związane są z I wojną światową. Później pojawiają się też tematy dotyczące rewolucji październikowej, sytuacji w Rosji w okresie międzywojennym, II wojny światowej i sytuacji po jej zakończeniu. Ostatnie informacje dotyczą zmian ustrojowych po 1989 r. zakończonych rozpadem ZSRR w 1991 r.



Analizując podręczniki gimnazjalne Wiśniewski zwrócił uwagę, że choć mają one układ chronologiczny (klasa I to starożytność i średniowiecze, klasa II - czasy nowożytne, klasa III wiek XIX i XX), to niestety kończą się na I wojnie światowej. Nie opisują też zbyt szczegółowo dziejów Europy Środkowo-Wschodniej.



„W niektórych podręcznikach dla klasy I nie ma o niej żadnych informacji. W innych są rozdziały poświęcone temu regionowi, z których uczniowie dowiadują się o pochodzeniu Słowian i ich wierzeniach religijnych" - powiedział Wiśniewski.



Rozpoczęta w poniedziałek konferencja potrwa do 19 września.(PAP)



duk/ hes/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17