Historycy Litwy i Polski: wspólny podręcznik nie jest konieczny

"Przygotowanie takiego podręcznika nie jest celowe i raczej niemożliwe, bo wspólna część historii, dotycząca np. Rzeczypospolitej Obojga Narodów, nie dotyczy jedynie obecnej Polski i Litwy, ale też Białorusi i Ukrainy" - powiedział w czwartek PAP Rimantas Miknys, dyrektor litewskiego Instytutu Historii, współprzewodniczący polsko-litewskiej komisji.



Jego zdaniem należy kontynuować pracę komisji, polegającą głównie na przedstawianiu różnicy w interpretacjach pewnych faktów i pojęć historycznych. "Należy informować o różnicach i uzasadniać je" - uznał Miknys.



Podobnego zdania jest profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Mieczysław Jackiewicz. Według niego, w ciągu dziesięciu lat pracy komisji ds. badań kwestii nauczania historii i geografii w szkołach w obu krajach, litewskie podręczniki do historii, jeśli chodzi o stosunki polsko-litewskie, bardzo się poprawiły.



Jackiewicz przypomina, że "jeszcze niedawno w litewskich podręcznikach pisało się np., że Wilno i Wileńszczyzna w 1920 roku zostały okupowane przez Polskę". "Dzisiaj pisze się już nie o okupacji, a o zajęciu Wilna i my się na to zgadzamy, bo tak właściwie było" - powiedział PAP Mieczysław Jackiewicz.



Od 2003 roku polscy i litewscy pracownicy naukowi spotykają się raz do roku, by przedstawić swoje recenzje do najnowszych podręczników z historii i geografii, które się ukazały w obu krajach.



"Należy przyznać, że strona litewska w dużej mierze uwzględnia nasze propozycje i uwagi co do pewnych sformułowań i litewskie podręczniki są coraz lepsze" - ocenił Jackiewicz.



Według niego, Litwini nie mają zbyt wiele uwag do polskich podręczników, "bo Polacy byli i są dobrze ustosunkowani do spraw litewskich" i w "polskich podręcznikach nie ma żadnych antylitewskich określeń".



Każde spotkanie naukowców z Polski i Litwy ma temat przewodni. Tym razem takim tematem była Konstytucji 3 maja.



Na Litwie część społeczeństwa nadal uważa, że Konstytucja 3 maja zapoczątkowała utratę niezależności Litwy, a w litewskich podręcznikach, zdaniem Jackiewicza, nie poświęca się temu tematowi należytej uwagi.



Miknys przyznaje, że na Litwie należy większą uwagę zwrócić na popularyzowanie Konstytucji 3 maja i akcentować, że jest to wspólny sukces, który łączy oba kraje.



Przewodnim tematem przyszłorocznego spotkania komisji ds. badań kwestii nauczania historii i geografii w szkołach w obu krajach, które odbędzie się w Polsce, będzie Powstanie Styczniowe. Na Litwie insurekcja ta jest nazywana Powstaniem z 1863 r.



Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a