Historia szachów na wystawie w Gołuchowie

Na wystawie pokazano także kopie desek szachowych z X i XIV wieku, stolik do gry, gotycki fotel i krzesło. Dla zwiedzających organizatorzy przygotowali także informację na temat historii tej królewskiej gry, którą wymyślono w V-VI wieku w Indiach.



Jak napisał w tekście zamieszczonym w folderze wydanym z okazji wystawy francuski historyk i autor książek popularno-naukowych Michel Pastoureau, współczesny człowiek nie musi znać reguł, by rozumieć funkcjonujące w kulturze europejskiej szachowe porównania.



Jego zdaniem, zmagania na czarno-białej desce „stanowią dla większości graczy doskonałą formę relaksu, dla wybranych stały się drogą zawodową, naukę zaś zainspirowały do wykorzystania w nowoczesnej ekonomii i biznesie”.



Według autorki, znawczyni historii gry w szachy Agnieszki Stempin z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, gra była w Indiach częścią religii, a jej wykorzystanie – wróżebne i magiczne. Sama liczba 64 pól na szachownicy jest ściśle związana z symboliką systemu ósemkowego, charakterystycznego dla terenów azjatyckich.



„Kwadrat o boku składającym się z ośmiu pól to wyobrażenie powierzchni ziemi, na której króluje osiem kierunków świata, osiem bram wpuszczających wiatry i osiem filarów podtrzymujących niebo. Na takiej płaszczyźnie, używając kości, toczono rozgrywki decydujące o poważnych sprawach, nawet o losach państw” – napisała Stempin.



Ekspozycję otwarto podczas trwających od czwartku do niedzieli Międzynarodowych XX Szachowych Mistrzostw Polski Leśników. Można ją oglądać do 8 maja. (PAP)



zak/ mlu/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17