Groby z czasów II wojny światowej odkryto w Wągrowcu

Wykopaliska objęły fragment dawnego cmentarza ewangelickiego. Znaleziono 13 pochówków mieszkańców Wągrowca wyznania ewangelickiego, zmarłych w latach 30 i 40-tych XX wieku.



Natrafiono również na groby 21 żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej. Pochowano ich w trapezowatych drewnianych trumnach, na których zachowały się jeszcze miejscami ślady farby.



„Liczne ślady interwencji chirurgicznych w postaci amputacji kończyn dolnych, trepanacji czaszek, wskazują, że żołnierze ci zmarli w wągrowieckim szpitalu wojskowym” – wyjaśnia archeolog Marcin Krzepkowski. Każdy ze zmarłych posiadał nieśmiertelnik, dzięki czemu możliwe będzie ich zidentyfikowanie.



W trakcie prac odkryto również 3 groby zbiorowe. Jeden z nich to wtórny pochówek zawierający wymieszane i niekompletne szczątki 14 osób.



„Prawdopodobnie przeniesiono w to miejsce szczątki z jakiegoś grobu zbiorowego o nieustalonej już dziś lokalizacji. Wśród kości odkryliśmy liczne niemieckie guziki wojskowe, fragmenty skórzanych szelek, pasków, butów wojskowych i resztki mundurów. Co ciekawe, w grobie tym odkopano też, zapewne zdobyczne, gumowe buty z moskiewskiej fabryki „Krasnyj Bogatyr” – wylicza Krzepkowski.



Drugi z grobów zbiorowych krył szczątki 3 osób, również żołnierzy niemieckich o czym świadczą liczne guziki wojskowe. Zapewne zwłoki wrzucono do dołu już po wyzwoleniu Wągrowca.



W kolejnym grobie zbiorowym znaleziono trzy szkielety wraz z resztkami odzieży cywilnej. Przy jednym ze zmarłych, na wysokości kręgów szyjnych, odsłonięto trzy złote monety 10-markowe z 1898 i 1901 roku, przy drugim, nad miednicą, złoty pierścionek z oczkiem.



„Prawdopodobnie w grobie spoczywały zwłoki cywilów niemieckich którzy, w mroźnym styczniu 1945 roku, próbowali uciec przed szybko postępującą Armią Czerwoną. Nietypowa lokalizacja monet może wskazywać, że w obawie przed spodziewaną rewizją ukryto je w ubraniu – być może zaszyto w kołnierzu” – uważa Krzepkowski.



Szczątki 13 mieszkańców miasta wyznania ewangelickiego złożono we wspólnej mogile w pobliżu lapidarium na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego. Ich miejsce spoczynku zostanie niebawem upamiętnione stosowną tablicą.



Szkielety żołnierzy niemieckich wraz z nieśmiertelnikami, a także 3 cywilnych ofiar II wojny światowej zostaną przekazane Fundacji Pamięć i pochowane w kwaterze żołnierzy niemieckich w Glinnej koło Szczecina, bądź na poznańskim Miłostowie.



Badania prowadzone były przez Pracownię Archeologiczno-Konserwatorką Mos Maiorum przy współpracy Muzeum Regionalnego w Wągrowcu i Marcina Krzepkowskiego.



szz/ tot/




Dyskusja na dany temat:


  • groszek napisał:

    O ile się nie mylę hmm...w czasie budowy nowych budynków w kompleksie szpitala AMG odkryto również grób masowy najprawdopodobniej z czasów II wś. Podobno byli to ranni zmarli z wyniku ran lub zamordowani przez ACZ. Nie jestem pewna czy to była plotka czy prawda i co się stało z ew. szczątkami. Zbyt dużo wiadomości i czasem człowiek się gubi :oops: .



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a