Gra międzymuzealna "Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty"
Gra jest realizowana we współpracy z Domem Spotkań z Historią, Fundacją Kronenberga Citi Handlowy, Muzeum Niepodległości, Muzeum Sportu i Turystyki, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Woli, Narodową Galerią Sztuki Zachęta oraz Muzeum Historii Polski.
"To już druga edycja gry międzymuzealnej, do udziału w której udało nam się zaprosić osiem instytucji. Wspólnie stworzyliśmy konkurs w formie gry dla rodzin z dziećmi, które przynajmniej część wakacji spędzają w mieście. W tym roku biorąc pod uwagę, że lato zostało zdominowane przez sport - Euro i olimpiadę - postanowiliśmy w różnych placówkach poszukać motywów sportowych" - wyjaśnił PAP kierownik Sekcji Dydaktycznej Muzeum Powstania Warszawskiego Karol Mazur.
Jak zaznaczył celem gry jest stworzenie ciekawej, nie pozbawionej walorów edukacyjnych możliwości spędzenia wolnego czasu dla całej rodziny. By wziąć udział w konkursie, trzeba wejść na stronę www.razdwatrzywarszawiak.pl gdzie znajdują się informacje o projekcie. Można tam także pobrać tzw. kartę pracy z zdaniami konkursowymi.
"Zależało nam, by karta miała atrakcyjną formę graficzną, w postaci komiksu. Można ją wydrukować lub wziąć bezpośrednio w każdej z instytucji uczestniczących w projekcie. Mając kartę trzeba uzbroić się w długopis i zabrać się za rozwiązywanie zadań. Trzeba oczywiście też mieć poświadczoną pieczątką obecność w muzeum, w każdym z nich będą też pracownicy gotowi w razie potrzeby udzielić pomocy. Udostępniamy również mapkę, na której są zaznaczone uczestniczące w konkursie placówki" - powiedział przedstawiciel muzeum.
Zadania w konkursie są podzielone na dwie kategorie wiekowe - dla dzieci powyżej pięciu lat i powyżej 10 lat. "Oczywiście mogą im pomagać rodzice, bo to gra rodzinna. Dla młodszych dzieci przygotowaliśmy zagadki wymagające głównie spostrzegawczości, umiejętności odnalezienia czegoś w muzeum. Pomoże im to zwrócić uwagę na rzeczy, których normalnie zapewne by nie zauważyli. I na tym polega idea konkursu, by edukować poprzez zabawę, spojrzeć na muzeum inaczej, a także przybliżyć warszawiakom niektóre mniej znane placówki muzealne. Dla nas to też ogromny walor współpracy muzealniczej, pozwalający poznać inne środowiska" - podkreślił Mazur.
Starsze dzieci uczestniczące w grze będą musiały się wykazać pewną wiedzą merytoryczną. "Np. w naszym muzeum będzie trzeba odnaleźć konkretną kartkę kalendarzową i znaleźć jakąś informację. Skupiliśmy się głównie na powstańcach-sportowcach. Pytamy m.in. o dowódcę AK Tadeusza Komorowskiego +Bora+, który był znanym kawalerzystą i brał udział w olimpiadzie w 1936 r. w Berlinie, był nawet kierownikiem ekipy olimpijskiej. Inna postać to Eugeniusz Lokajski +Brok+, oszczepnik także startujący na berlińskiej olimpiadzie. Można także wspomnieć o znanym komentatorze sportowym Bogdanie Tomaszewskim, ekspercie od tenisa, również uczestniku powstania" - wymieniał przedstawiciel muzeum.
Projekt realizowany jest od czerwca i jak dotąd swój udział zgłosiło ok. 200 rodzin. "Kiedy chodzimy po muzeum często spotykamy jego uczestników, zwłaszcza w weekendy. W sali Małego Powstańca sam natknąłem się kiedyś na kilkuletniego młodego gracza, któremu nawet zaproponowałem pomoc. Odpowiedział jednak, że on sobie spokojnie poradzi" - mówił Mazur.
Organizatorzy proszą także, by gracze rejestrowali swoje uczestnictwo na stronie konkursu. "Nie jest to warunek konieczny, ale umożliwia nam kontakt z graczami i udzielenie ewentualnej pomocy. Pomoże nam to potem także zaprosić uczestników, którzy rozwiążą zadania we wszystkich placówkach, na finał, który planujemy na przełomie września i października. Jako nagrody udało nam się ściągnąć obecny hit w grach planszowych grę IPN +Kolejka+" - podkreślił przedstawiciel muzeum.
Szczegóły gry można znaleźć na stronach: www.razdwatrzywarszawiak.pl www.1944.pl www.facebook.com/1944pl (PAP)
akn/ hes/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17