Gotycki obraz z Żywca „Madonna z poziomką” trafi do konserwacji

„Obraz wymaga już natychmiastowej konserwacji. Przed jego przekazaniem konserwatorom z pracowni w Krakowie można go od piątku do 20 listopada zobaczyć w żywieckim Muzeum Miejskim” - powiedział Terteka.



Po konserwacji „Madonna z poziomką” będzie prezentowana na stałej wystawie „Sztuka Sakralna Żywiecczyzny” w Starym Zamku, gdzie mieści się muzeum.



Pierwotnie obraz był uważany za barokowy. Podczas konserwacji w 1980 roku już pierwsze badania wykazały istnienie siedmiu warstw malarskich. Pod nimi kryło się arcydzieło malarstwa późnośredniowiecznego.



Obraz przedstawia Madonnę tronującą z Dzieciątkiem, w otoczeniu aniołów. W lewej dłoni Maryja trzyma kwiat poziomki, natomiast na rączce Jezusa przysiadł zielony ptak. Zdaniem żywieckich muzealników to jedyne zachowane przedstawienie Matki Bożej z gałązką poziomki.



Na obrazie znajduje się także wizerunek fundatora - kanonika katedry krakowskiej, żywczanina ks. Andrzeja Kozatiusa wraz z patronem św. Andrzejem, a także napis „Żywiec 1625”. Prawdopodobnie duchowny zakupił obraz w Krakowie i kazał na nim umieścić swój wizerunek. Fundator nie zdawał sobie sprawy, że barokowe dzieło ma średniowieczną historię. Pochodzi z II połowy XV wieku i należy do arcydzieł późnośredniowiecznego malarstwa temperowego.



Obraz jest depozytem konkatedralnej parafii w Żywcu.



Historia Starego Zamku, w którym mieści się siedziba muzeum, sięga połowy XIV wieku. Pierwszymi właścicielami miasta i zamku, potwierdzonymi w dokumentach, byli Komorowscy herbu Korczak. Dobra nadał im król Kazimierz Jagiellończyk w 1467 roku. Zamek później należał także do Wazów i Wielopolskich, a od połowy XIX wieku - do Habsburgów. (PAP)



szf/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17